Посилка з закордонних інтернет-магазинів – нові умови.

Стаючи фотографом хотів скосити від математики, адже тут ЗНО по математиці точно здавати не треба. Ну подумаєш максимум що може очікувати: помножити на два, або поділити на два – ось і уся фотографічна математика. Але не тут то було. Тепер без математики ніяк. І хоча далі йтиметься не про фотографічні моменти, та все ж хочу поділитися першим досвідом змін, які торкнуться кожного активного фотографа, який користується, або планує скористатися послугами іноземних інтернет-магазинів. Такий термін як «мито» в українських реаліях суттєво вплине на очікувані витратами, і зрештою на рішення купувати чи не купувати. Переконаний що можливо і зараз на вас очікує посилка з закордонних інтернет-магазинів. Тож як її таки отримати?

Посилка з закордонних інтернет-магазинів для фотографа

Будемо відверті, але для багатьох фотографів саме закордонні торгівельні площадки стають рятувальним кругом у бажанні займатися творчістю. Там і фірмові речі більше доступні, і можна знайти аналоги від інших виробників за дуже прийнятною вартістю. Ну і нажаль у нашій країні ми не такі багаті щоб розкошувати на найдорожчих брендах, тому десь завжди комбінуємо щоб вкластися у бюджет, після якого «дружина ще не вижене з хати». Проте і ця альтернатива може скоро стати менш доступною завдяки нашій доблесній владі. Ну про політику зможемо погомоніти в інших місцях, а тут хотілося б поговори про нові неприємні реалії які очікують, або вірніше які уже вступили в силу цього року, а саме  запровадження мита на товари вартістю понад 100 євро.

За попередніми даними сила закону вступила у дію у 2019 року і мала на меті побороти контрабанду в поштових перевезеннях. Пригадую полеміку стосовно цього питання, оскільки наші законотворці хотіли ще й ввести обмеження на кількість посилок у місяць на одну людину, але Бог дав розуму і лишень отримуємо зниження планки щодо розмитнення з 150 євро до 100 євро. Через технічну складність впровадження цього закону в дію ми його протягом 2019 року якось і не відчували, проте з початком 2020 він здається запрацював. Тепер більшість з нас має шанс регулярно мати справу з розмитненням. Якщо брати по фотографіних закупах, то фактично тепер майже уся оптика (навіть бюджетна) підлягає розмитненню, навіть якщо вона для власних потреб. Про більш дорогі аксесуари – електронні стабілізатори, квадрокоптери, і інші гаджети залізобетонно будуть обкладатися митом і то немаленьким.

Що і за що платимо

Отож хочу спробувати зрозуміти на які саме додаткові видатки нам доведеться йти, і як весь цей механізм працюватиме на практиці. На днях очікував на прибуття одного із світлових приладів з Китаю вартістю у 133 у.о. і ось мені надійшло повідомлення що посилка затримана і потребує розмитнення, а також додаткових документів. Спочатку було бажання послати митницю і поштову службу далеко пре далеко, та все ж вирішив бодай раз пройти цей шлях, щоб зрозуміти як усе це працює. Для того щоб пройти процедуру розмитнення брокер попросив надіслати низку документів, серед яких копія паспорта, ідентифікаційного коду, а також скріншот  з вашого кабінету чи корзини в закордонному інтернет-магазині, де здійснювалася покупка, що є підтвердженням вартості придбаного товару. Далі у випадку з Новою поштою все відбувається без вашої участі. Так от в кінцевому випадку мені довелося доплатити ще 330 грн.

Ну і дійшли ми до математики: що і за що платилося. По перше від загальної суми відмінусовуємо 60 грн. – послуги кур’єра. Тобто 270 грн. це вартість мита та послуг брокера. А тепер давайте розберемось з чого складається митний платіж. По великій мірі у нас вартість посилки станови 123 євро, тож усі стягнення мали б відбуватися довкола 23 євро – різниці, яка перевищує межу. Отож за формулою, яка подана  на сторінці Нової пошти ми підпадаємо лишень під сплату ПДВ. Тут ще одна особливість закону: якщо вартість товару перевищує 100 євро але менша за 150 євро – сплачується лишень ПДВ. Для цього 23 євро множимо на 0.2, тобто з нас стягнуть 4.6 євро ПДВ. Беручи до уваги курс валют (євро 26.5 грн.) це виходить 122 грн.. Також поштовий оператор стягує 3% від різниці за послуги розмитнення. Тобто від 23 євро вираховуємо 3 відсотки і отримуємо 0.7 (18.5 грн.). Отож в сумі ми отримуємо 140.5 грн. Ну явно не 270 грн. Тобто довелося копати глибше.

Так от щоб зрозуміти звідкіля взялися ще додаткові майже 130 гривень починаємо шукати інші кошторисні документи чи інформацію. Після нетривалих пошуків на сайті Нової пошти знаходимо ще один цікавий папір «Митно-брокерські послуги». І можу припустити що ще 100 гривень нараховано за використання грошових коштів ТОВ «Нова пошта інтернешнл»: «5 % від загальної суми митних платежів, але не менше 100.00 грн». Тепер загалом у нас в сумі виходить 240.5 грн. Але ще майже 30 грн у нас випадають з контексту. Можу припустити що таки даний платіж було знято за 2 доби зберігання на складі ЦСС (15 грн. доба). Проте коли детально дочитую призначення платежу: «Плата за зберігання вантажу вагою до 30 кг з моменту сповіщення одержувача про розміщення вантажу на складі ЦСС  (не здійснюється, якщо вантаж оформлено у митному відношенні протягом 5 робочих днів з моменту сповіщення отримувача)». У моєму випадку усі документи були надані протягом того ж дня коли було отримано СМС від Нової пошти.

І так на виході маємо той факт що у певній мірі тепер доведеться за товари понад 100 євро сплачувати додаткові кошти. Як показала практика – платіж цей незрозумілий до кінця, оскільки Нова пошта так і не надала повністю роздруківку усіх платежів (є лишень ТТН з кінцевою сумою), тож до певних пунктів є запитання. Перевагою ж є те що нам не доводиться занурюватися в тонкощі розмитнення і більшість операцій відбувається без нашої присутності.

Що робити у новій ситуації?

Доведеться пристосовуватися до нових умов. Перша рекомендація фахівців розбивати посилки на декілька. Якщо скажімо ви придбали в одного продавця декілька одиниць товару – попросіть відіслати їх окремими посилкам щоб вартість кожної не перевищувала 100 євро. А що можна купити фотографам і відеографам у цьому діапазоні. Насправді багато аксесуарів є саме у цьому діапазоні: серветки з мікрофіброю для протирання оптики, різні чистячі засоби, типи кріплень та перехідники, софтбокси, октабокси, лампи до них, фоторюкзаки, фотосумки, з оптики навіть об’єктив Yongnuo 50 mm 1.8 першого покоління потрапляє у цей діапазон.  Тут же ширококутні конвертери,  світлофільтри і ще багато різних дрібниць. І ще один цікавий момент: купуючи на Aliexpress вищезгаданий світловий прилад з оплатою мита таки вдалося зекономити, оскільки в Україні аналогічний прилад буде дорожчим орієнтовно на 400-500 грн. Тому якщо вартість товару навіть перевищує 100 євро, проте не доходить до 150 євро і він вам дуже потрібний – таки варто за нього поборотися.

Джерела:

P.S.

Цілком припускаю, що не докінця розібрався у тонкощах митних платежів. Тому якщо це вам вдалося зробити – усе українське фотографічне товариство буде вдячне, якщо поділитися такими знаннями у відгуках.

 

 

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *