JPG чи RAW – хто кого і з чим мати справу.

Рано чи пізно але дану публікацію довелося б написати, оскільки з цими поняттями кожен фотограф має справу щодня. Пригадую на зорі комп’ютерної ери дивом здавався формат BMP, проте з появою JPG коли та ж якість стала доступною у значно менших розмірах, стало зрозуміло що цифрові малюнки мають неабиякий потенціал для розвитку.

Пройшли десятиліття і JPG став панівним в графічній растровій індустрії. Проте коли до рук потрапила перша професійна камера для себе відкриваю формат RAW. Спочатку до нього поставився з недовірою і продовжував працювати виключно з JPG. Проте одного разу вирішив все таки випробувати RAW. Як сьогодні, пригадую це була репортажна зйомка, яка проходила в передвечірню пору  і плавно перейшла в сутінки. Так от коли відкрив ключові кадри – вони виявилися за темними. Вирішив їх щоби там не стало висвітлити і тут моєму здивуванню не було меж. Лишень з допомогою експозиції вдалося вивести світлину до потрібної експозиції. Виявилось те що в оригіналі було суцільно чорним – таїло в собі ще дуже багато інформації, яка при висвітленні стала проявлятися. Звісно кадр був врятований і не зважаючи на великі об’єми це формат став для мене найкращим другом.

З історії JPG

Для того щоб зрозуміти природу і успіх формату JPG варто вдатися до деяких технічних моментів. Ми знаємо що даний формат є інтерпретатором растрової графіки на комп’ютерах. Первинний нескомпресований варіант растрової графіки складався як мозаїка з точок (пікселей) і у самому файлі містилася інформація про кожен конкретний піксель: його розташування і колір. І з цієї мозаїки складається наша цифрова фотографія. Тож якщо врахувати стандартну 18-мегапіксельну фотографію з розміром кадру (5184Х3456) прикиньте скільки рядків має бути у файлі і який його буде фантастичний розмір. Тому ще в далекому 1991 році компанією C-Cube Microsystem було придумано алгоритм стискання інформації у прийнятні розміри. Одразу скажу що не ставив собі за мету вивчати як працює цей алгоритм. Знаю лишень що серед методик використовується також не по піксельний запис інформації а в одному рядку вказуються координати поля з однаковими властивостями, що дає змогу в рази зменшити текстову частину файлу. Проте досі використовується дуже багато способів  зменшення розміру файлів тому і маємо таке широке різноманіття стандартів  та підвидів формату JPG. Та варто констатувати що сьогодні він є своєрідним універсальним стандартом, який зобов’язані бачити і відтворювати усі графічні пристрої.

Що таке RAW

В перекладі з англійської цей термін означає «сирий» не оброблений. Принаймні так трактує Вікіпедія. Виник він саме у фото індустрії. Метою його створення стало намагання зберегти якнайбільше інформації, отриманою первинно матрицею фотоапарата. Тобто це такий тип файлів, який містить необроблену інформацію. Він не скомпресованих і дає вам змогу отримати усе безпосередню так як зафіксувала це матриця.

Про які обробки йдеться? Скажімо коли ми фотографуємо у форматі JPG, на виході отримуємо файл, який складається з інформації, що пройшла з матриці в процесор камери, там зазнала корекції балансу білого, програм по автоматичному корегуванню експозиції, програми по додаванню контрасту, чіткості , насиченості тощо. Тобто усього того що ми накрутили у налаштуваннях камери. А ось файл  RAW фактично усього цього уникає. Ні звісно він може нам предстати також з елементами обробки, проте ці дані не застосовані до картинки і можуть згодом бути змінені у спеціальних програмах. Тобто те що ми накручували раніше в фотоапараті, тепер більш точніше маємо змогу зробити на моніторі комп’ютера.

Ось така філософія даного формату. Він  мені нагадує роботу скульптора, якому принесли кам’яну брилу потрібного розміру і з ескізами майбутньої скульптури. Тепер він має змогу створити те як він її реально бачить, щось вдосконаливши щось прибравши. Формат JPG – це готова скульптура, більшість маніпуляцій з якою радше зашкодить їй а не принесе щось корисне. Отож невипадково формат RAW називають цифровим негативом.

Порівняння форматів

Кожен з форматів має свої переваги та недоліки. Тож спробуємо їх проаналізувати і порівняти. А для цього складемо порівняльну таблицю.

 
JPG RAW
Універсальність та сумісність +
Маленький об’єм +
Висока якість + +
Здатність до тонкого корегування та редагування +

 

Універсальність та сумісність

Звісно тут лідером є формат JPG. Він є стандартом, він відкривається і відображається на усіх пристроях. Чого не скажеш про RAW. Взагалі варто зазначити, що RAW це узагальнена назва: кожен з виробників має свій персональний RAW, тому відкриття даного файлу відбувається лишень на спеціалізованих програмах.

Хоча так було донедавна. Станом на 2018 рік RAW починають бачити і розуміти щораз більше програм і операційних систем. Скажімо RAW фірми Canon спокійно можна переглянути у Провіднику ОС Windows 10. Тобто можна стверджувати що рано чи пізно, але й RAW буде стандартизований і більш доступний.

Маленький об’єм

Знову ж тут виграє JPG. Можливо конкурентом може стати формат GIF. Та знову ж варто зазначити що маленький формат це не завжди хороша якість. JPG це якраз баланс між розміром і якістю.

Висока якість

Я ж про що. Хоча в даному випадку і JPG і RAW здатні продемонструвати відмінну якість світлин.

Здатність до тонкого корегування та редагування

Ось тут беззаперечний лідер є RAW формат. Він фактично дає вам змогу застосовувати налаштування уже після фотосесії, а не під час. І це велика перемога. Звісно питання і досі спірне, адже фахові ветерани вважають, що якісна світлина має одразу вийти з камери. Проте у сучасному світі це можливість виправляти помилки, які були допущені під час процесу зйомки.

Тож якому формати надати перевагу

Справді то ж що обрати для подальшої роботи: JPG чи RAW. Зі своєї практики скажу наступне: якщо бажаєте у своїй роботі мати як найвищий відсоток якісних світлин – тоді надаємо перевагу обом форматам у наступному алгоритмі:

  1. Фотозйомку проводимо в RAW-форматі.
  2. Після перевірки та корекції світлину компілюємо в JPG і віддаємо замовнику.

При таких умовах у вас з’явиться шанс отримувати максимальну кількість хороших кадрів ну і не отримувати скарг від замовників мовляв щось десь не відкривається. Також остаточні роботи варто зберігати в JPG що суттєво зекономить вам місце на ваших носіях.

Проте я реаліст і знаю що технології змінюються і можливо уже через 5-10 років варто буде усе фотографувати і зберігати в RAW, або й навпаки формат  JPG обзаведеться властивостями свого конкурента і продовжить панування в царині цифрової фотографії. Поживемо, побачимо…

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *