Кітовий об’єктив – характер та здоров’я

У попередній публікації на тему «Кітовий об’єктив», уже згадував, що прийшов час мого «трудового коня» відвезти у ремонт. Сподівання на заміну одного шлейфа вилились у заміну двох. Отож сиджу я в електричці тай роздумую над новою публікацією про характер мого об’єктива і як дбати за його здоров’ям. Знову ж констатую, що мова піде про кітовий Canon EF-S 18-55mm. Хоча про все що далі розповім, також притаманна й іншим кітовим об’єктивам, і навіть інших виробників. Отож поїхали.

Кітовий об’єктив – про характер

Насамперед на що варто зважати, так це на те що виробники у кітову оптику закладають взагалі незначний ресурс експлуатації. Це можна відчути по матеріалу з якого він зроблений (кругом в основному пластик), а також по відсутності захисту від вологи та пилюки. Хоча нещодавно зустрів цікаву думку одного з працівників сервісів, що в природі взагалі не існує об’єктивів які б на 100% були захищені від пилюки. Навіть оптика з дорожчого сегменту рано чи пізно, але буде страждати від цього «оптичного ворога». Тому можемо констатувати, що в кітових об’єктивів характер достатньо примхливий і потребує неабиякої уваги у стосунках з ним.

Кітовий об’єктив – слабкі місця

А тепер про слабкі місця кітових об’єктивів, на які варто зважати під час його експлуатації. До речі це не мої твердження, а поради знову ж працівників сервісів.

Слабке місце – шлейф

Отож першою і глобальною проблемою у китових об’єктивів є шлейфи. Це такі собі еластичні містики, які з’єднують електронні плати між собою. Стратегічних є два: один відповідає за автофокус, а інший за регулювання діафрагми. У моєму випадку у попередній публікації якраз полетів шлей діафрагми. Що цікаво, ця пара шлейфів зношується синхронно і пропорційно. Так і в моїй ситуації, віддавши об’єктив на діагностику, отримав від майстра повідомлення, що проблема також і зі шлейфом автофокусу, і він ось-ось накриється. З одного боку можна було б сприймати цю інформацію з недовірою, та все ж факт синхронного зносу підтверджено багатьма фахівцями, тому моя ситуація стала типовою. І висновок дуже простий: полетів шлейф діафрагми, одразу готуйтеся до заміни шлейфа автофокусу. Взагалі майстри вважають, що в середньому термін експлуатації шлейфів до 3 років при середньому рівні використання.

Ну і логічне запитання: чому ламаються шлейфи, і чи є якісь об’єктиви щоб там такого не відбувалося. Насправді поломка шлейфу відбувається від механічних рухів фотографа: а саме зумування (зміна фокусної відстані) в кітових об’єктивах з часом призводить до зносу шлейфів. Така ж проблема зустрічається і в дорожчих об’єктивах, проте там ресурс закладено набагато більший. А щодо відсутності проблем зі шлейфами, справді є певні моделі об’єктивів з так званим викрутковим автофокусом (серед фотографів відомий російський термін «отвёрточный автофокус»). Проте такий тип автофокусу підтримують далеко не усі бренди. Та все ж така схема на думку фахівців є надійнішою.

Слабке місце – внутрішні стійки

Ще одне слабке місце у кітових об’єктивів криється в так званих внутрішніх стійках. Після шлейфів вони займають наступне місце в сервісних майстернях у потребі ремонту.  Оскільки вони є пластиковими, тож і легко ламаються. Поломка відбувається при ударі чи падінні об’єктива. Це може бути удар прямо в лінзоблок або бічний удар. І особливо небезпечним в об’єктиві є позиція коли лінзоблок при виборі фокусної відстані виїхав чи то пак висунувся з корпусу об’єктива. В такий момент об’єктив є найменш захищеним. Тут для поломки достатньо невеликого фронтального чи бокового удару. Отож наступний і логічний висновок: бережіть кітовий об’єктив від будь-яких форм ударів.

Слабке місце – вологість та пилюка

І третій момент, який може негативно вплинути на здоров’я вашого кітового об’єктива, є середовище зберігання. Це має бути незапилене і обов’язково сухе місце. Варто констатувати, що вологість є ворогом №1 для усіх видів об’єктивів. Наслідком тривалого перебування у вологому середовищі є поява грибка. Якщо його виявити на початковій стадії, об’єктив вдасться врятувати, якщо ні – вашу оптику уже нічого не врятує. Річ у тім що грибок як живий організм харчується  покриттям просвітлення, отож за якийсь час ваш об’єктив втратить усі оптичні переваги. І що найприкріше від цього страждає і дорога оптика. Тривале перебування у вологому кліматі чи зберігання в комірчині з підвищеною вологістю для оптики абсолютно не бажане. Подібна ж ситуація з використанням кітових об’єктивів на морських пляжах чи у запилених місцях. Пилюка – ворог №2 після вологості. Отож черговий висновок: захищаємо і зберігаємо нашу оптику від вологості та пилюки.

Кітовий об’єктив – висновки

Ми їх фактично уже озвучили у кожному з підпунктів, проте давайте ще раз нагадаємо і конкретизуємо:

  • Якщо у вашому кітовому об’єктиві полетів шлейф, готуймося до заміни обох шлейфів, і маємо бути готові до цієї процедури кожних 2-3 роки.
  • Захищаємо кітовий об’єктив від падіння та ударів, оскільки той дуже болісно переносить такі моменти. І особлива увага при висунутому лінзоблоці, оскільки це найкритичніша для об’єктива позиція.
  • Зберігаємо і захищаємо наш кітовий об’єктив від пилюки та особливо вологості, оскільки оптика не має захисту від цих стихій.

Отож при дотриманні цих вимог ваш кітовий об’єктив здатний прослужити вам вірою і правдою роки. Але це ще не кінець. І на завершення чи варто ремонтувати кітовий об’єктив.

Чи варто ремонтувати кітовий об’єктив

Знову ж дане питання з практики, і виникає воно через те що кітові об’єктиви самі по собі не є дорогими. Так от заміна двох шлейфів (робота майстра + шлейфи) мені обійшлася рівно половину від вартості нового об’єктива. Проте якщо б я міняв шлейфи кожного разу окремо, мене б винесло 2\3 від вартості нового. Отож можливо і не дуже велика економія, та все ж при комплексній заміні таки вдасться з економити. Звісно якщо є зайвий бюджет – це не проблема. Та все ж гроші зайвими не бувають…

Ось такий він характер кітового об’єктива, а також рецепти щодо збереження його здоров’я. З цієї публікації, переконаний, ви також без проблем зможете дати собі відповідь на питання «чи варто купувати вживаний кітовий об’єктив». Для мене це вже питання зі сфери філософію і для себе відповідь буду формувати виходячи з обставин. Та все ж як показала практика володіти, ремонтувати і дбати за кітовим об’єктивом варто, оскільки незважаючи на силу силенну болячок і недоліків у нього є багато позитивних моментів, які особливо важливі на старті. Отож бажаю здоров’я вашій оптиці і  терпіння до її примхливого характеру.

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *