Полювання на 4К відео – рухаємось по приладах

Ось так з невеликої потреби виникла велика ідея створити серію публікацій про 4К відео. Що це за таке магічне число і з чим його їсти спробуємо розібратися у інших публікаціях. Сьогодні ж розпочнемо серію незвично не з теорії а з практики і саме з пошуків доступного 4К відео.

Передісторія «нашого» 4К відео

Якщо ще 3-4 роки тому 4К відео вважалося маркетинговою заманухою і не більше, то у сучасних умовах потреба в 4К відео більш ніж очевидна і вона набула цілком практичного значення для відеографів. Так от під час зйомок одного з останніх музичних відео стало цілком очевидно що без 4К уже не обійтися. І це була критична межа після якої розпочинаємо пошуки доступної камери з 4К. Отож в технічні особливості та теорію 4К вдаватися не будемо у цій публікації, але однозначно про це поговоримо у наступних, оскільки пошуки поставили перед нами ще багато нових запитань щодо цього технологічного моменту.

Наразі знову ж як пілоти в погану погоду розпочинаємо пошуки по приладах. Умови відбору наступні:

 1. Перша і головна умова – камера має знімати 4К відео
 2. Камера має вписуватися у бюджет (в межах 500 у.о. на момент написання публікації)
 3. Камера має бути таки перевірених брендів
 4. Має бути саме формфактор фотокамери зі змінною оптикою. Звичайно бажано щоб підходила уже наявна оптика.
 5. Важливим у виборі камери має бути якість відео та зручність користування.

4К відео – претенденти

Після довгих блукань павутиною у нас назбиралася досить цікава компашка з якої власне і будемо робити спочатку загальний відбір, а потім вже і обсервація під мікроскопом. Ось що вдалося зібрати:

 • Sony A6300
 • Canon 200D
 • Canon 250D
 • Canon M50
 • Lumix GH4
 • Lumix G7
 • Lumix G80
 • Lumix GX80

Уже з цього невеликого переліку можна зрозуміти цікаві тенденції на ринку відеоорієнтованої техніки. Лідером по доступних моделях таки є Panasonic. Мало того що і моделей предостатньо, панас окрім цього пропонує за менші кошти цілком працездатні технічні плюшки, які у інших виробників, або відсутні досі, або пропонуються за великі гроші. Тому однозначно одним із лідерів нашої обсервації були саме камери Lumix.

Інша тенденція спостерігається у сегменті Canon. Варто зазначити що усі представлені моделі є найновіші з загального переліку, що свідчить про неспішність запровадження 4К у цій компанії. Мало того є технічні питання до зреалізованого 4К відео у цих камерах.

І ще уточню один момент: жодної з цієї камер в руках не тримали, отож вибір та висновки формуємо на основі інформації з інтернету та вражень користувачів.

4K – відбір до фіналу

Одразу скажу що під початковий відсів потрапили камери Canon 200D та Canon 250D. Незважаючи на те що вони володіють двома вагомими перевагами (а саме новизна і таж система оптики), проте будучи камерами початкового рівня вони вселяють невпевненість у працездатності їхнього 4К. Судячи з описів та оглядів можливість зйомки 4К відео у цих апаратах є радше презентаційною і не більше. Є тут питання щодо методики формування 4К, а також щодо роботи автофокусу під час зйомки 4К.
Отож у нас залишається 6 камер, яких також трохи забагато для фіналу. Тому вирішуємо зробити невеликий конкурс в середині модельного ряду Panasonic. І мабуть тут перевагу варто віддати найновішій і найтехнологічнішій моделі. Тут пальму першості без сумніву тримає Lumix G80. Його найближчим конкурентом є Lumix GХ80 , який скажімо виграє по мегапікселях, проте як на нас програє по технічних моментах у плані стабілізації.

От так у нас намалювалася трійка лідерів:

 • Sony A6300
 • Canon M50
 • Lumix G80

4К – фінал

Знаючи переможців давайте спробуємо їх розглянути більш скрупульозніше. Для приклад пропоную спочатку оцінити їх на якісні показники: шумність та динамічний діапазон, далі складемо собі невелику таблицю технічних характеристик і вже з цих даних можна буде робити якісь попередні висновки.

Динамічний діапазон


Як бачимо Canon і Lumix йдуть нога в ногу, хоча в надвисокій чутливості Canon дещо випереджає панаса. Та все ж лідером у цій трійці залишається Sony.

Шумність матриці


А от щодо шумів тут є чіткі місця і чіткі позиції. Беззаперечним лідером тут є саме Lumix, який з відчутним відривом переважає Sony. Ну а повним аутсайдером є Canon у якого найбрудніша матриця у плані шумів по усьому діапазону.

Чесно кажучи уже ці два параметри дають підстави надати перевагу лишень Sony та Lumix. Проте це ще не остаточний вердикт, оскільки існує багато інших показників, які в кінцевому випадку будуть впливати на ваш вибір.

Загальні технічні характеристики

• Sony A6300

• Canon M50

• Lumix G80

Тип камери Беззеркальна камера Беззеркальна камера Беззеркальна камера
Кількість мегапікселей 24,2 24,1 16,0
Наявність матричної стабілізації +
Наявність сенсорного екрану + +
Наявність поворотного екрану +\- + +
Захист корпусу від вологості та пилюки + +
Матеріал корпусу Магнієвий сплав Пластик Магнієвий сплав
4К відео 30 к/с 25 к/с 30 к/с
Рік випуску 2016 2018 2016

Чутки та легенди

Насправді коли збираєшся купляти нову камеру і у тебе недостатньо інформації легенди, думки та чутки відігравють не абияку роль щоб вибрати ту чи іншу камеру. Так і тут щодо лідерів нашого відбору частину інформації змогли знайти а частину так і не вдалося перевірити. Та все ж давайте познайомимося з ними.

Найбільше забобон і побоювань щодо камери Canon M50. Їй закидують занадто кропнуте 4К і низький бітрейт. Також по чутках до недоліків належить робота автофокусу, яка при зйомці у 4К працює неповністю, а з деяких джерел – не працює взагалі.

Щодо Sony – найбільшим закидом є дорожнеча оптики, а також кольоропередача.

Щодо Lumix – претензії до формфактору матриці 4\3 з якої ніби то випливають гірші показники щодо динамічного діапазону та кольоропередачі ну і також дорожнеча оптики.

То хто ж таки лідер серед 4К камер

Відверто скажу, коли розпочинав цю публікацію, був переконаний що головний батл буде проходити саме між Lumix G80 та Canon M50. Взагалі останній був довгий час у пріоритеті щодо вибору 4К камер, адже лосі працював саме з Canon. Та чим більше ставала доступнішою інформація, зрозумів що Canon M50 це певне розчарування в рамках очікувань. А ось Sony A6300 у перелік пріоритетних камер включив в останній момент. Ну не подобається мені її дизайн, її непродуманий поворотний дисплей. Та все ж по можливостях, навіть при відсутності матричної стабілізації камера виявилась насправді цікавою і вартою для огляду. Невипадково на ринку вона досі користується шаленою популярністю.

Одним словом не все тут так однозначно. Навіть попередні висновки, які ми сьогодні тут пробуємо робити, можуть радикально змінитися після фізичного використання цих апаратів, адже ми сьогодні не мали змоги переглянути такі важливі моменти як кольоропередача, як ергономіка управління тощо.

Та все ж наразі персонально для мене є два лідера Lumix G80 і Sony A6300, які тими чи іншими нюансами урівноважують одна одну по можливостях. І саме такий результат означає для мене ще один неприємний момент: доведеться таки переходити на іншу систему, як би цього не хотілося. Мій улюблений Canon у цьому сегменті здав позиції. Враховуючи тенденції очікувати від нього на доступну 4К камеру з технічними можливостями конкурентів доведеться довго. Ні я продовжую любити Canon за фотографічні переваги, але з відео треба таки щось робити.

4К – замість післямови

Насправді ця публікація поставила передімною багато нових запитань, які думаю поступово буду відкривати, як для себе, так і для читачів. Давайте їх сформулюємо:

 1.  Навіщо потрібне 4К відео сьогодні і у чому його перевага
 2.  Яким буває 4К відео і що впливає на його якість
 3.  Технічні вимоги до периферії для роботи з 4К відео
 4.  Що буде після 4К

Ну на деякі з питань уже маю відповідь, та все ж буде надзвичайно цікаво розібратися у цьому сегменті відео, адже ера 4К відео не так вже й за горами, як здається. До речі буду дуже вдячний почути від власників вищезгаданих камер їхню думку про переваги і недоліки, а також буду двічі вдячний, якщо вкажете на ті моменти у яких ми помиляємося щодо висновків принаймні на цьому етапі. Наразі бажаю вам гарного року та креативу і швидшого доступу до 4К.

2 коментарі

 1. UriyF 11.01.2021 Відповідь
  • Yaroslav BaranAuthor 13.01.2021 Відповідь

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *