Фотографуємо взимку – порція порад (технічні моменти)

Сьогодні зі своєю донькою ідемо гуляти. Так, санки ми не забули, рукавички прихопили, але забули найголовніше – фотоапарат. Справді сьогодні ясна погода і після сильних снігопадів є що познімати. Але певні перестороги стають джерелом сумнівів чи брати камеру з собою. Чому?

Пригадую попередні роки, коли ти гуляєш і насолоджуєшся засніженими вулицями, деревами, а у кадрі усе якось блідо та сіро. Отож перед наступною прогулянкою вирішив пройти курс молодого бійця і зрозуміти як фотографувати взимку так щоб воно мене, як автора задовольняло. Для цього заглиблююсь в пошукові системи і мені стає потроху зрозуміло усі причини мого минулорічного незадоволення. Та про це згодом.

2 складових зимового фотографування

Загалом зимове фотографування варто розглядати в контексті двох складових: технічної і творчої. Хоча вони взаємопов’язані, проте власне у зимову пору вони надзвичайно актуальні і варті уваги. Насправді перегортаючи море веб-сторінок власне більшість публікацій присвячена саме технічній складовій. А у мене проблемою виявилась творча складова. Тому саме таке співпадіння стало причиною написання серії публікацій про зимову фотозйомку.  З часом сподіваюся багаж порад буде зростати, що перевтілиться у все нові і нові публікації. А сьогодні говоримо саме про технічні складові зимової фотозйомки.

Технічна складова

Що це за така технічна складова і чому їй варто приділяти стільки уваги. Насамперед варто констатувати що зимова фотозйомка належить до екстремальних умов: надмірна вологість та наднизькі температури. Отож щоб ваша сесія таки відбулася, варто набагато прискіпливіше ставитися до техніки і способу фотографування.

Головні вороги зимової фотозйомки

Насамперед маємо пам’ятати, що головним ворогом для вашої камери в зимовий період є волога та конденсат. Волога від потрапляння сніжинок на вашу камеру, а конденсат може і буде утворюватися при зміні холодної вулиці на тепле приміщення. Як тут бути і як давати собі раду.

Снігопад

Ну насамперед старатися не фотографувати у сильний снігопад. «Та як так – заголосять деякі фотографи – я є якраз і планую знімати сніг». Справді цю проблему можна обійти обзавівшись спеціальним захисним боксом, ну і другий варіант знімати з прикриття використовуючи телеоб’єктив. Ну але це вже прерогатива екстремалі, тому коли бачимо світлини з падаючим снігом маємо розуміти що у вартість цієї роботи закладено винахідливість та витривалість авторів.

Конденсат

Інша проблема – утворення конденсату. Чому воно настільки небезпечне? Насправді конденсат є всюди проникаючий, і якщо він утворюється на лінзі відповідно він утворюється і на внутрішніх деталях фотоапарата (матриця, електроніка).  Отож вмикання камери під час повернення в тепле приміщення може стати причиною короткого замикання яке може вивести її з ладу. Як тут бути?

Стосовно цієї проблеми існує також безліч порад та методик. Усі вони зводяться до того, щоб не дати можливості утворенню конденсату. Для цього сам процес переходу з холодного у тепле приміщення необхідно робити максимально повільним. Хтось як проміжний етап використовує саме фото сумку. Тобто побачили кадри, витягли камеру, зробили декілька знімків і одразу сховали камеру у сумку.. Сумка ще тримає тепло приміщення і поступово буде розігрівати камеру на якийсь певний градус. Отож захід в приміщення буде сприйматися уже не так різко. Ну і друге правили, на яке варто зважати: підчас заходу в тепле приміщення ніякому разі не спішимося бігти до комп’ютера щоб скинути світлини на вінчестер. Даємо камері мінімум 10 хвилин для адаптації до кімнатних температур. Це той період за який ймовірно може виникнути конденсат а також випаруватися, щоб усі подальші маніпуляції ми могли робити з сухою камерою.

Акумулятори на морозі

І ще один технічний момент, на який варто зважати під час зимової фотозйомки – робота акумуляторів. При морозі суттєво зменшується термін їхньої роботи. Хоча і тут існують певні народні винаходи, які дають можливість уникнути цієї проблеми, чи бодай часткової нівелювати. Багато фотографів запасні акумулятори ховають поближче до тіла у внутрішні кишені курток, піджаків, розгрузок. Відтак акумулятор до заміни перебуває у майже кімнатних умовах. Отож після вставляння у камеру здатний демонструвати кращі результати.

Висновки та практика

Як бачимо зима вимагає підвищеної уваги до фототехніка. Хоча і тут усе відносно. Скажімо критично небезпечною температурою для дзеркальних фотокамер є – 15С. Усе що вище – ще не становить таку критичну зону для механізмів. Проте не забуваємо про вологу та конденсат, яких ніхто не відміняв.  Під час нашої прогулянки я вирішив таки скористатися фото сумкою і серією коротких фотосесій. Тобто витягував фотоапарат на короткий проміжок часу і ховав його назад  у сумку. На вулиці -12С. Після повернення додому. Залишив фотоапарат з відкритою сумкою у прихожій на 10 хвилин. Після фінального огляду на корпусі не виявив жодних ознак конденсату хоча в приміщенні було +20С. ну можливо у прихожій дещо нижче на декілька градусів. Відтак приступив до завантажування фото на комп.

Справді, хоча зима і є екстремальною, але при дотриманні низки правил, яких небагато і їх легко запам’ятати, ваш фотоапарат буде служити вірою і правдою.

Зима з мильницями

А як же ж з іншими фотоапаратами: мильницями, псевдодзеркалками і ін? Варто враховувати що дзеркальні фотоапарати і професійна фототехніка є значно витривалішою до критичних умов. Отож якщо у вас звичайний фотоапарат – з ним необхідно у зимову пору поводитись ще обережніше, оскільки ймовірність попадання вологи у корпус є врази вищою і поведінка матеріалів з яких він зроблений може бути на морозі непрогнозованою. Тому раджу з такою технікою при -5С на вулицю взагалі зась, а також дотримуватися усіх вищевикладених порад. Взагалі щодо експлуатації фототехніки багато написано і в інструкціях. Тому варто заглянути і туди, щоб зрозуміти яка зима саме для вашого фотоапарата. Отож вам гарних зимових фото, живучості техніки, а в наступній публікації будемо говорити про творчі моменти зимової фотографії.

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *