Моя перша фотостудія: паперовий фон для фото чи фон з тканини

Вітаю в черговій публікації на тему «Моя перша фотостудія» і сьогодні знову ж говоримо про практичні речі, з якими можливо вам доведеться зустрічатися у своїй практиці. Думаю розповідати навіщо потрібен фон у фотозйомці – не варто. І так зрозуміло що це один з суттєвих елементів фото сюжету, який в кімнатних чи студійних умовах переносити нашу модель у найрізноманітніші умови. Фонів є надзвичайно багато, проте й існують певні моменти які варто враховувати при придбані та підбору фону для тої чи іншої фотосесії. І сьогодні власне хотів би поговорити про деякі з них.

Епізод №1

Все розпочалося з того, що отримав замовлення зробити сесію для каталогу вуличних led-ліхтарів, які кріпляться на вуличних стовпах. Тобто мене очікувала предметна фотозйомка. Отримавши свої «моделі» одразу стало зрозуміло що класична схема з використанням лай куба тут не підійде. Доведеться розкладати великі стаціонарні фони, щоб зробити повно розмірні світлини. Після того як було зроблено фотосесію виплили декілька цікавих нюансів, на які раніше я б навіть не звертав увагу.

Епізод №2

А тепер другий епізод, коли для себе обирав фон на студії. Виявляється їх є декілька видів і кожен з них має свої особливості. Умовно я б розділив фони на паперові, з тканини та з інших матеріалів. Та найбільшими конкурентами таки є паперові та тканинні. Принаймні таких найбільше пропозицій в Інтернеті. Та все ж роблячи вибір я надав перевагу саме останньому, оскільки якось засумнівався у надійності паперових фонів. Вони для мене виглядали якось одноразово. І десь відверто я був правий, а десь ні. І власне перша історія розставила усі крапки над і.

Фотографічний фон: практика та нюанси

Та повертаємось до епізоду №1. Після того як оглянув світлини з світильниками був дещо спантеличений. Навіть при використання білого фону на великих знімках чітко проглядалася текстура тканини. А я нагадаю, що саме на тканинному фоні робилася фотосесія. Насправді даний факт був не критичним оскільки виглядав досить естетично і помітний був лишень при дуже великому збільшенні. Та все ж власне  у предметній фотозйомці хотілося б отримати рівномірний фон. Отож для себе відкрив одразу дві істини:

 1. Тканинні фони бувають різні
 2. Паперовий фон й уже не такий поганий.

Справді при застосування паперового фону рівномірність бекграунду був би значно вищим. Хоча знову ж при тих розмірах, з яким довелося працювати мабуть формат фону мав відповідати повноцінному біг-борду. Ну і виникли сумніви як себе поведе папір на згинах. Ну і зрештою для мене стала очевидною найголовніша істина: кожен з видів і типів фонів має своє чітке призначення і застосовується у конкретних завданнях. Відповідно не має кращого фону, а є вміння застосовувати той чий інший фон у потрібний момент. Тому далі декілька слів про переваги та недоліки кожного з них.

Переваги та недоліки паперового фону

Як я уже зазначав найвагомішою перевагою паперового фону є рівномірність і однотипність отриманого бекграунду на світлині. Ну і ще до позитивів варто віднести відносну дешевизну фону. Тобто такий матеріал ідеально підійде для предметної фотозйомки ну і навіть для невеликих портретів. А ось недоліків значно більше. Це насамперед стійкість до всіляких ушкоджень. На багатьох форумах та дошках оголошень читав традиційні запитання «а чи пробивається цей фон каблуком», «а чи залишаються на ньому сліди» і т д. Справді пошкодити такий фон дуже просто. Навіть простий згин у стратегічному місці робить його непридатним для використання у якості фотографічного фону. Наступна проблема це «непридатність до відновлення». Ну це я так назвав. Мова йде про забруднення фону. Звісно паперовий фон не відмиєш і не відчистиш. Отож в результаті ми отримуємо фактично одноразовий аксесуар, який при мінімальних ушкодженнях уже не придатний для використання.

Переваги та недоліки фону з тканин.

Без сумніву перевагою фонів з тканини є ї багаторазовість. Вони чудово тримають форму. І навіть при сильних згинах здатні повертатися до рівномірного поверхні. Чудово тримають удари каблуками, а також при незначних забрудненнях з допомогою чистки чи навіть прання здатні повернутися у стрій. Проте при макрозйомці можуть вилізти певні артефакти. Скажімо вищезгадана текстура тканини. Проте й тут тканини можуть дати фору паперовим фонам: великий вибір типів тканин дає змогу обходити цю проблему. Давайте згадаємо той же лайку в комплекті якого постачаються допоміжні фони. Вони пропонують два типи покриття (замш і мікро ткацьку структуру) текстурність яких не помітно навіть при дуже великому збільшенні. Отож на мою думку тканини усе таки мають суттєві переваги перед паперовими конкурентами. При потребі і відсутності якогось і

Висновки

Приємно констатувати що у даному питанні є досить широкий вибір. Кожен з видів фонів мають свої ніші де вони є лідерами: паперовий фон – предметка, тканинний фон – портрети. Проте вони при відсутності якогось із виді здатні підмінити суперника, що говорить й про їх гнучкість. Тому якому виду фону вам надати перевагу – вирішувати саме вам спираючись на ті завдання, для реалізації яких вам саме потрібний фотографічний фон.

Маленькі рекомендації при  роботі з фонами

 • Для того щоб захистити фон від каблуків чи пошкоджень фото декораціями використовуйте на долівці оргскло поверх фону.
 • Перед тим як придбати фон одразу продумайте його розміри і систему кріплення спираючись на завдання, для якого він вам необхідний.
 • Для кращого зберігання та тривалого використання рекомендовано зберігати фони у спеціальних чохлах чи тубусах.

Порівняльна таблиця властивостей фонів

Паперовий фон Фон з тканини
Рівномірність розсіювання світла + +
Тримання форми +
Здатність до відновлення +
Текстурність +
Вартість +
Предметна зйомка + +\-
Портретна зйомка + +
Багаторазовість +

 

 

8 коментарів

 1. Ольга Назарова 14.02.2018 Reply
  • Yaroslav BaranAuthor 15.02.2018 Reply
 2. Петро фотограф 14.02.2018 Reply
  • Yaroslav BaranAuthor 15.02.2018 Reply
 3. Ангеліна 15.02.2018 Reply
  • Yaroslav BaranAuthor 15.02.2018 Reply
 4. Назар Ортинський 26.02.2018 Reply

Add a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.