Баги фототехніки: фронт-фокус та бек-фокус

Розпочати серію публікацій саме на тему багів фототехніки спонукало майбутнє бажання придбати черговий вживаний фотооб’єктив. Якось видно таланило досі, що весь попередній парк лінз вдавалося придбати без дефектів та багів, проте все частіше на сторінках інтернет видань зустрічаю термін фронт-фокус та бекенд- фокус або простіше фронт-фокус та бек-фокус. І якщо у тих чи інших історіях присутні дані терміни, це означає, що з об’єктивами не все гаразд. Отож у цій публікації спробую для себе і для вас зрозуміти, що це за такі небажані явища, як їх виявити і як їх уникати.

Що таке фронт-фокус і бек-фокус

Одразу скажу – фокус це для мене найзагадковіша складова у формуванні фотографії, оскільки навіть в епоху цифрової фотографії вона залишається аналоговою. Тобто яка б не була крута матриця, та при поганій лінзі вона буде ні на що не варта. Тому донедавна взагалі боявся торкатися цієї теми у своїх публікаціях. Хіба що ситуація змусила написати «Мануальна оптика: як приборкати фокус». І знову я повертаюся до цієї теми, оскільки вона, сподіваюся, дасть можливість уникнути помилок при купівлі майбутньої оптики.

Отож що таке фронт-фокус і бек-фокус. Насправді ці явища майже тотожні і означають вони зміщення фокусування в об’єктиві. Тобто з тих чи інших причин ваш об’єктив фокусується не в заданій точці, а перед нею (фронт-фокус), або поза нею (бек-фокус). Можемо припустити, що з тих чи інших причин відбулося якесь технічне зміщення механізмів і відповідно поділки уже не відповідають тим параметрам, яким би вони мали б відповідати. «Подумаєш проблема –  так вважають багато фотографів – перемикайся в ручний режим і фокусуйся на око». Справді дана проблема чи баг насамперед буде дошкуляти тим, хто часто використовує автофокус. Уявляєте собі ситуацію: у вас відповідальна зйомка, і після перенесення даних на компютер, на усіх портретних кадрах ви розумієте що фокус промазав – сфокусувався не там де треба. Справді данапроблема сильно дошкулятиме при використанні світлочутливих потретників-фіксів.

Причина виникнення фронт фокусу та бек фокусу

А причин може бути багато: починаючи від заводського браку, до фізичного пошкодження і невірного ремонту об’єктива. При падінні, при самовільному втручанні в механізм і т. д. Також варто розуміти, що дані явища виникають на зв’язці «об’єктив + камера», отож причиною фронт-фокусу і його антипода можуть бути не лишень оптика, але й сама камера.

Як подолати проблему фронт фокусу та бек фокусу.

Ну першим і незаперечним методом є сервісна юстировка оптики  та камери, яка так чи інакше вам вилиється в копійку. Також деякі з камер мають можливість підлаштовувати автофокуу під конкретні об’єктиви. З допомогою цієї можливості при  невеликих зміщеннях цілком реально досягнути пристойного результату.

Як виявити на власній оптиці чи є присутній фронт-фокус та бек-фокус

Ось підійшли до найцікавішого, оскільки як показує досвід провідних фотографів, зробити це на око буде гіперскладно. Тому для цього придумано декілька рецептів, які допоможуть вам зрозуміти чи є у вас проблема чи ні. Один з таких рецептів спробуємо розглянути.

Для цього нам знадобиться звісно об’єктив до якого є питання, камера, штатив і спеціальна мішень, яку можемо зробити власноручно. В інтернеті є безліч варіантів мішеней, які можна скачати і роздрукувати на принтері. Варіант мішені приводжу нижче.

  • Отож віддруковаємо таку мішень і ставимо її на стіл, або на будь-яку іншу плоску поверхню.
  • Далі камеру закріплюємо на штатив під кутом 45 градусів до мішені
  • Налаштовуємо камеру: вмикаємо фокусування по центральній точці і точку виставляємо по центру мішені. Максимально відкриваємо діафрагму, відмикаємо оптичну стабілізацію в об’єктиві, і виставляємо мінімальну чутливість.
  • Проводимо кадрування. Відстань обираємо на око, проте так що центральна частина мішені повністю опинилася в кадрі.
  • Фокусуємось і робимо декілька кадрів. Далі можемо відімкнути автофокус і в режимі підтвердження автофокусу робимо ще декілька кадрів.
  • А тепер усі ці кадри зливаємо на комп’ютер для звірки.

Ну що ж –  звірка. Якщо у вас центральна лінія мішені в фокусі – вітаю, вашому об’єктиву нічого не бракує. Проте якщо у більшості випадків у вас фокусування відбулося трошки ближче до об’єктива – у вас фронт-фокус і це вже проблема. Аналогічно, якщо у вас фокусування відбулося далі за центральною лінією мішені у вас бек-фокус.

Якщо у вас зум-обєктив, таку маніпуляцію варто робити на декількох фокусних відстанях. Ну і у випадку якщо у вас немає мішені, можна скористатися якоюсь контрастною картинкою.

Висновки

Як бачимо наявність фронт-фокусу і бек-фокусу є явищем не бажаним для вашої оптики, тому щоб уникнути їх появи варто дуже уважно ставитись до купівлі оптики, і особливо вживаної. Якщо така операція відбувається –  рекомендовано таки провірити прилад на наявність ось таких фокусних зміщень, що убезпечить вас від неприємних «сюрпризів» у найвідповідальніший момент.

P.S.

Мені якось таланило і до цієї схеми перевірки таки руки не доходили, проте написав даного поста для того, щоб мати на майбутнє шпаргалку, як виявити проблему під час майбутньої купівлі об’єктивів.

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *