Фокусні відстані для повних і кропнутих матриць (Canon EF EF-S)

Шкала фокусних відстаней

І знову про математику. Куди без неї у мистецтві. Фотографія теж не виключення. Про що йтиметься? Завжди знав, що якщо застосовувати оптику розраховану на повну матрицю на кропнутих фотоапаратах фокусна відстань зростає. Але як і на скільки – питання за дев’ятьма завісами. Насправді не все так утаємничено, просто ніколи не доходили руки щоб розібратися у цьому. Переконаний таких лінивців як я  дуже багато. Також зустрічав крутих фотографів (справжніх профі), які також не були сильні у цій темі. А в принципі навіщо, якщо втни займаються творчістю, а не математикою. Отож у цій публікації спробую на простому прикладі пояснити що і до чого.

Фокусні відстані  – проблема

Отож ми знаємо що є два типи матриць: повна і урізана (кропнута). Чому так сталося, будемо розбиратися в інших публікаціях. І хай пробачать мене ніконісти, але буду розповідати на прикладі фототехніки Canon, оскільки з нею працюю не перший рік. Відповідно до типу матриць у нас є і відповідна оптика, чи вірніше тип баянету, який вона підтримує. Якщо це EF –відповідно оптика під повний кадр, а якщо це EF-S – то оптика під кропнуту матрицю. Проте більшість чи навіть уся оптика що йде під повний кадр, легко застосовується і на кропі. Ось власне тут і виникає наша проблема: фокусна відстань, яка заявлена на повно кадровій оптиці, на кропі такою не буде. І власне питання –  якою?

Фокусні відстані – практика

Для прикладу у попередніх публікаціях ми не раз згадували фіксований об’єктив з фокусною відстанню 50 мм. Проте навіть у наших експериментах ця фокусна відстань такою не була, оскільки об’єктив з баянетом EF (тобто повно кадровим), а використовували ми цю оптику на кропнутих матрицях. Тож з якою фокусною відстанню ми мучились? Вибачаюся за стільки запитань в межах небагатьох абзаців, але це питання в останній час дістало, оскільки потрапляють непогані повнокадрові об’єктиви, а зрозуміти що від них очікувати на своїх тушках якось не складалося.

Фокусні відстані – вирішення

А на практиці усе вийшло достатньо просто. У кожної кропнутої тушки, чи вірніше у її урізаної матриці є таке поняття як кроп-фактор. Він визначається десятковими числами на прикладі 1.3 або 1.6. Якраз останнє число найбільш розповсюджене у кропнутих матрицях. А далі проста математика. Беремо до уваги наших 50 мм для повного кадру і множимо на кропфактор:

50 Х 1.6 = 80

Отож на виході ми отримуємо 80мм фокусної відстані. Усе просто беремо заявлені на об’єктиві цифри і множимо на кроп-фактор. В результаті отримаємо реальні дані фокусної відстані.

Чесно скажу результат може як обнадіяти, так і розчарувати. Для прикладу ми отримали покористуватися зум – об’єктив де максимальний показник 105мм. О тут і наша перевага: множимо на 1.6  і отримуємо 168 мм. Отож хлопці повно кадровики можете нам позаздрити, адже у нас на третину кращі результати по зуму. Проте коли у руках портретник на 50мм і ви розумієте що реально у вас 80мм. Відверто досить таки незручна як на мене фокусна відстань. Хоча це усе байки, пристосуватися можна до будь якої відстані. Головне щоб була якісна оптика. Отож вам хорошого скла і поменше блукань у фокусних відстанях.

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *