Мануальна оптика: переваги та недоліки

manualna-optyka

У третій публікації на тему «Мануальна оптика», хотілося б отримати відповідь на питання «Навіщо нам потрібна мануальна оптика, і взагалі навіщо так собі ускладнювати життя?» На перший погляд справді тут нічого доброго: по-перше у більшості випадків це буде стара техніка, по-друге усе доведеться крутити руками, тобто ніякої автоматики, по-третє будуть затрати часу оскільки доведеться наново пристосовуватися до особливостей мануальної оптики. Так виглядає на перший погляд. Мало того скажу що мануальна оптика має ще більше недоліків про які поговоримо згодом. Та все ж чому ми таки намагаємося на неї перейти і що у ній такого особливого?.

Практика

Одразу розпочну з власного досвіду, оскільки буде просто не цікаво спиратися на чужі думки, тай врешті дана сторінка саме для того і була створена. І так нещодавно став володарем цікавого обєктива Геліос 44м. Як вже зазначав у попередніх публікаціях: метою придбання стало ввести у свої фотороботи щось нове і спробувати щось нове. Перша пробна сесія відбулася на студії звукозапису. Тобто це була проста предметка: елементи студії. Перші враження – об’єктив дуже м’який у плані фокусу. Цей факт можна розглядати двояко: як позитив і як негатив. Хоча на виході власне ця властивість додала кадрам певної пластичності і художності, тому однозначно це стало позитивом. Наступна сесія відбулася на вулиці: фотографували осінь. Ось тут об’єктив показав себе у всій красі.

Оскільки дана марка об’єктива вважається портретною – боке було просто фантастичне. Також вразила ямка кольорова гама, хоча і не без але.

Справді поряд і повилазили певні недоліки на кшталт недостатнього контрасту та насиченості. Також багато часу йде на фокусування. Тобто для доброго фокусування видно треба ще відпрацювати певні навики. До речі про способи фокусування буде окрема публікація. Та все ж після кількох штрихів корекції у програмі світлини отримали свій неповторний шарм, пластику і товарних вид. Однозначно кінцевий результат вартий того щоб таки пробувати свої сили у цьому фото напрямку.

Недоліки

А тепер спробуємо перерахувати переваги і недоліки даного об’єктива, які фактично притаманні більшості доступної оптики такого класу. Почну напевно з недоліків:

 • Мануальність – потреба регулювати усі параметри в ручну
 • Вік – більшість доступних об’єктивів не нові
 • Невідповідність сучасним цифровим системам щодо кріплення
 • Низька швидкість використання: затрачається багато часу на фокусування
 • Недостатність контрасту
 • Необхідність корегування кольорової гами

Переваги

До переваг я б напевно відніс:

 • Та ж таки «мануальність» – весь процес контролюємо ми а не автоматика
 • Якість матеріалу – переважно справжнє скло і метал
 • Надійність – похідне від попередньої переваги, тож такі об’єктиви при правильні експлуатації працюють десятиліття
 • Безвідмовність – через простото конструкції фактично відсутні деталі які через знос можуть перетертися тощо
 • Вартість та доступність – на сьогодні існує велика армія мануальної оптики з професійними світлосильними характеристика за доступні гроші.
 • Пластичність і художність картинки на виході – це мабуть найголовніша перевага.

Висновок

До чого веду: більшість недоліків мануальної оптики одночасно є і їх перевагою. Все залежить від того як  і для яких завдань застосовувати такі об’єктиви. Про Геліос 44м поговоримо також в окремій публікації. Наразі хочу лишень констатувати, що перехід на мануальну оптику повністю відповідає очікуванням, які власне перерахував на початку публікації: це щось нове, і воно здатне внести новизни вашим фотороботам. До наступної публікації з серії «Мануальна оптика».

 

 

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *