Про биті пікселі на матриці фотокамери

Вчора знайомий фотограф надіслав світлину зі свого відносно нового апарату щоб поділитися своїм розчаруванням стосовно стану матриці. Справді чорні цятки, які проглядалися на сірому фоні стіни нічого доброго не обіцяли. Пробую заспокоїти, мовляв почиститься матриця і все буде оК. Та ні – був сервіс і вердикт остаточний. Як би не хотілося торкатися цієї теми, бо нічого доброго вона не несе, та все ж треба бути готовими до найрізноманітнішого розвитку подій і рано чи пізно але кожен фотограф може зіткнутися з цією проблемою. Тому готовність вийти з мінімальними моральними і фінансовими втратами можна лишень при добрій обізнаності з проблемою.

Що таке «биті» пікселі на матриці фотокамери

«Биті», чи «гарячі» пікселі – хоча природа виникнення може бути різною, проте у фіналі нічого доброго не обіцяють, наявність таких артефактів означає що на пластині вашої матриці є мертві сектора, які уже ніколи не будуть здатні створити малювати тощо. На їх місці чорний квадрат  Малевича. Можливо «мікро-квадратик», але зіпсутого настрою і наслідків він не відміняє.

Звісно наявність одного або двох мертвих пікселів суттєво не вплине на якість ваших світлин, оскільки вони видимі будуть лишень при значному збільшені, та все ж на вартість камери уже будуть впливати.

Чому з’являються «биті» пікселі на матриці фотокамери

З’являються вони через вивід з ладу транзисторів на матриці які відповідають за формування світлової інформації. Уже якось писав про природу матриць у публікації про їх види, лишень коротко нагадаю що там з допомогою хімічної реакції яка породжується попадання світла на фрагмент виникає електричний струм, який стає основою цифрової інформації про світло, його довжину і інші властивості.

І ось там варто зрозуміти яка різниця між «гарячими» і «битими пікселями». Насправді все просто: биті пікселі – це їх абсолютна відсутність, чи відсутність результатів їх роботи – чорна цятка. А гарячі пікселі є присутніми, проте працюють некоректно і відтворюють в одному і тому ж місці найчастіше рожеву цятку. Мабуть через колір і отримали назву «гарячі».

Як з’являються «биті» пікселі на матриці фотокамер

Тобто яка причина і що впливає на їх появу. Знавці кажуть, що взагалі еле6ктроніка на мікро рівні – справа дуже ніжна, тому для виводу з ладу її компонентів потрібно небагато. У випадку з матрицями це надмірне джерело енергії, спроектоване на матрицю. У випадку з моїм знайомим фотографом поява битих пікселів з’явилася після зйомок шоу-програми на Дні рідного міста. Під час розпалу світлового шоу по об’єктиву декілька раз пройшовся лазерний промінь. Ось вам і результат.

Та все ж найбільшою небезпекою для матриць є не лазерне випромінювання, якого можна побачити і відвернути трагедію. Насправді найчастіше страждають матриці від радіаційного випромінювання навіть з невеликим фоном. Отож невипадково виробники фототехніки переважно доставляють продукцію до споживача кораблями, автомобілями, проте не літаками. Річ у тім що на висоті 10 000 метрів активність радіаційних часток врази вища, тому якщо ви часто літаєте з камерою ймовірність появи битих пікселів у вас в рази вища.

Як виявити «биті» пікселі на матриці фотокамери

Щоб дізнатися чи є биті пікселі на камері, достатньо зробити декілька пере експонованих кадрів світлого фону бажано з низьким рівнем чутливості. При збільшеному перегляді ті себе одразу покажуть у форматі чорних цяток. Тобто виявити такі баги матриці справа не складна.

«Биті» пікселі на матриці фотокамери – що робити

До недавна був переконаний що «биті» пікселі – це смертний вирок. Ну цілком «реальний» спосіб – заміна матриці, проте якщо прикинути скільки це може коштувати – простіше у багатьох випадках придбати іншу камеру. Кажуть найдешевший варіант матриці буде коштувати не менше 500 вічно зелених. А ще додати вартість роботи по заміні – і взагалі вийде кругленька сума.

Проте коли почав заглиблюватися в дане питання натрапив на дуже нелогічну, та все ж обнадійливу інформацію у плані «битих» пікселей. Виявляється, що камера, яка виходить з заводу уже може мати у своїй структурі такі піксельні баги. Ні тут не халатність виробника ховається, а особливість матриць і економічна доцільність. Справді існує певний допуск битих і гарячих пікселей на матриці. На фінальному етапі виробництва матриця тестується і інформація про ці недоліки є відома виробнику. Проте замінити їх економічно недоцільно, тому виробники пішли далі і стали боротися з цією проблемою програмним методом. Тобто з допомогою прошивки биті пікселі просто перекриваються суміжними по кольору. Інформація про такі пікселі зберігається у прошивці і на виході ви отримуєте цілком самодостатній результат. Також з допомогою програми прошивки під час фотографування у форматі RAW відбувається автоматичне виявлення і перекриття нездорових пікселей.

Отож, якщо ви виявили у себе биті пікселі, спробуйте перейти на фотографування у форматі RAW. Це один зі способів подолання проблеми. Проте якщо це не допомогло, спробуйте вдатися до перепрошивки камери. Буває так що прошивка зберігає інформацію про биті пікселі, які виявлені на заводі. Щоб прошивка отримала нові дані, її треба перезолити.

Звісно й існує третій – програмний спосіб боротьби з битими пікселями з допомогою фотошопу. Та все ж краще щоб таких артефактів на вашій камері було поменше. Нажаль у вищевикладеній історії дія лазера на матрицю була критичною: поява великих секторів битих пікселів нажаль прошивкою уже не вирішується, а програмно виправляти дуже і дуже складно, тому будьмо уважні і робимо висновки.

«Биті» пікселі на матриці фотокамери – висновки

Невипадково вважають що найголовнішим і найдорожчим в дзеркальних фотокамерах є затвор і матриця. Тому до них має бути особливе ставлення. Для того щоб вберегти матрицю від появи битих і гарячих артефактів варто уникати попадання високоенергетичного освітлення (різних типів лазерів) на матрицю а також радіаційних полів. Ну і також варто пам’ятати що при купівлі камер які були у вжитку, одним з вагомих моментів є перевірка матриці на наявність битих пікселей. В таких випадках ваша фото творчість не зазнаватиме всіляких неприємних моментів, які можуть не дати створити черговий фото шедевр.

2 коментарі

  1. Андріана 11.02.2019 Reply

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *