UV-світлофільтр – перший крок у світ світлофільтрів

uv-filtrЧому перший? Насамперед тому, що UV-світлофільтр є найдешевшим серед подібних аксесуарів і саме його вам як початківцю насамперед порекомендують «знаючі» фотографи. І ось таке саме з цього типу світлофільтрів ми розпочинаємо велику і одну з найцікавіших серію публікацій про світлофільтр. Чому «з найцікавіших»?. Річ у тім що з даного аксесуара ми уже переходимо з технічної сторони фото справи до художніх засобів. Тут йтиметься про засоби, які так чи інакше але яскрава впливають на видозміну картинки. Отож вирушаємо в путь.

Що таке UV-світлофільтр

В загальному що таке світлофільтр і які вони бувають ми розповімо в окремій публікації, а наразі нас цікавить коректно скельце відоме під назвою UV-світлофільтр (Ultra Violet), або якщо його перекласти з англійської мова йде про звичайний УФ-світлофільтр (ультра-фіолетовий світлофільтр). Виглядає він наступним чином: в круглій рамці яка накручується на передок об’єктива обрамлене прозоре скельце. Проте воно не просте: воно здатне не пропускати ультрафіолетові промені. Ось і вся його функція.

Навіщо потрібний UV-світлофільтр

А тепер власне про те навіщо у фотографії використовується ультра-фіолетовий світлофільтр. Раніше його функцією було деяке обмеження ультрафіолетових променів, які потрапляють на світлоносій. Тобто захист плівки чи матриці від надмірного проходження ультрафіолету. Це особливо корисно високо в горах або на морі. Там власне ви маєте змогу помітити ефект від цього скельця. Як воно впливає на фото: пропадає димка і картинка стає більш контрастною, також прибирається зайва блакить. Та знову ж це ми можемо помітити лише в горах або на морі. І ще про одне «але» на яке варто зважати: сучасні цифрові матриці уже мають в собі корекцію на ультрафіолет, тому дія такого світлофільтру нівелюється. Та все ж ми можемо досі бачити в багатьох фотографів даний світлофільтр на об’єктивах. Навіщо. Мова йде про ще одну його функцію – захисну, про яку говоримо далі.

Міфи та легенди про UV-світлофільтр.

Як уже розповідав, велика кількість фотографів використовує UV-світлофільтр як захист лінзи об’єктива від пилюки та сколів і подряпин. Так воно насправді чи ні? Як виявилося дана функція UV-світлофільтрів є дуже суперечливою. З одного боку так: світлофільтр на себе візьме навантаження при певних форс мажорних обставинах і перші подряпини власне будуть на ньому. Та ж історія з пилюкою. А тепер давайте перейдемо до практики і спогадів фотографів.

Уже не раз доводилось читати і чути від фотографів про випадки, коли фотоапарат падав на землю. І тут спрацьовував принцип бутерброда з маслом: чомусь фотоапарати падають саме об’єктивом об землю. Під час таких краш-тестів спостерігається наступна ситуація: у багатьох випадках лінзу об’єктива захищає додатковий виступ труби об’єктива. Тому дешевші об’єктиви зазнавали тріщин пластикового корпусу, поломок механізму, проте оптика залишалася ціла. Дорожчі об’єктиви зазнавали менше ушкоджень. Про у ситуації коли на об’єктиві був захисний світлофільтр усе виглядало інакше. При падінні тонке скельце розбивається і в кращому випадку завдає суттєвих подряпин корпусу об’єктива. Нажаль гірший варіант трапляється частіше: осколки світлофільтра обов’язково або дряпають оптику, або повністю виводять лінзу з ладу розбиваючи її. Ну і ще один контр аргумент від фотографів почув нещодавно: на їхню думку будь яке додаткове скло уже поглинає світло, тому варто розуміти, що використання будь-якого світлофільтру уже понижує світлосило вашого об’єктива.

 

Висновок

І так з одного боку у нас є світлофільтр який здатний поглинати зайвий ультрафіолет позитивно впливаючи на контраст картинки, а також непогана захисна функція. З іншого боку маємо контраргументи, які при сучасних фотоапаратах нівелюють усі ці позитивні моменти. А, забув згадати про ще одну позитивну функцію, для якої поки що не знайшлося контраргументу –  іміджева функція: тобто я не просто фотограф, я фотограф з додатковим обладнанням. Простіше – «понти», і в даному випадку це справді дешеві «понти» бо коштує UV-світлофільтр копійки. Отож висновки думаю робити вам.

Про себе скажу. У своїй практиці широко використовую світлофільтри. І донедавна в арсеналі мав також UV-світлофільтр. Та після кількох розмов зі справді професійними фотографами від цього скельця відмовився, проте не продав. А може усіляке трапитися: подамся на Монблан, Ельбрус, Еверест. Там воно і знадобиться для допомоги штатному об’єктиву.

Ну не розчаровуйтесь, оскільки інші світлофільтри  куди корисніші і цікавіші. Та про це у нових публікаціях.

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *