Вдосконалюємо об’єктив – аксесуари та їх види

Об’єктив у фотографії мабуть відіграє найважливіше значення. Від його якості та можливостей напряму залежить отриманий результат. Будучи оптичним приладом ще на зорі свого винаходу вони були покликані стати такими, які мають широке поле для вдосконалення та розширення своїх оптичних можливостей. І тут по суті усе відбувається як у будь якому апгрейді: можливості широкі проте і тут є межа, за якою варто подумати про купівлю нового об’єктива. Отож в даній публікації спробуємо зрозуміти як покращити свій об’єктив і де ця умовна межа, після якої будь-які експерименти є марними.

Звісно ми не будемо розповідати про те як шліфувати лінзи і винаходити світло підсилювальне покриття. Ми говоримо про те, як звичайним споживацьким способом трохи вдосконалити вашу оптику.

Місця для апгрейду об’єктива: байонет та передня різьба

Та для початку декілька технічних моментів. У конструкції наших об’єктивів передбачено два цікавих місця де власне можна без втручання у нутрощі приладу зробити ті чи інші вдосконалення. А саме це байонет та передня різьба.

Про байонет ми уже багато писали. Це те місце в об’єктивів, яким він кріпиться до фотоапарата. Нагадаємо лишень що існує багато стандартів байонетів і переважно кожен виробник старається тримати свій стандарт. Для чого? Це мабуть питання банального маркетингу: щоб покупці купували вироби виключно одного виробника. І справді об’єктиви від Canon без спеціальних перехідників ви не прикрутити на камеру Sony чи Nikon. Проте сторонні виробники викрутилися з цієї ситуації і виробляють одну і ту ж модель під різні байонети. Але в нашому контексті головне не те: найголовніше що байонет це не лишень кріплення до камери. Сюди можна прикрутити ще багато чого, про що розповімо нижче.

З передньою різьбою увігнати в стандарти виробників не вдалося, тому це місце є більш універсальним. Хоча і тут є свої стандарти, які радше продиктовані розмірами об’єктива.  Що цікаво це місце також передбачає можливість кріплення багатьох аксесуарів.

Отож як бачимо, об’єктив має суттєвий ресурс на розширення потенціалу та можливостей і давайте спробуємо схематично зобразити що і куди можна прикрутити.

Об’єктив, аксесуари – схема можливостей розширення

Перед нами класична схема розширення можливостей об’єктивів.

obyektyv-aksesuary
Об’єктив та аксесуари – класична схема

Можливо ви і не підозрювали, але арсенал аксесуарів для об’єктивів є надзвичайно широкий. Кожен з елементів, які зображені на цій схемі має також багато різновидностей та видів, про що думаю напишемо не одну публікацію. А наразі давайте коротко розповімо як ще можна розширити функціонал вашого об’єктива. Розпочнемо злів на право.

Перехідник для байонету

Як вже вище згадував, кожен виробник старається дотримуватися свого стандарту байонету, тож даний перехідник чи то пак конвертер дає можливість приєднати до камери оптику з відмінною системою кріплення. Скажімо серед популярних перехідник на байонет М42, який дає можливість на сучасні цифрові камери Canon кріпити мануальні радянські об’єктиви, та інші об’єктиви, які підтримують даний тип кріплення. Тобто, якщо ви бажаєте скажімо об’єктиви марки Canon приєднати на камеру Sony – без цього аксесуару вам не обійтись.

Підсилювач швидкості

Дуже цікава оптична опція, яка з’явилася відносно недавно. У ній поєднано декілька функцій, які суттєво розв’яжуть руки фотографу. Даний прилад, як і попередник дає змогу приєднати об’єктив однієї системи на камеру з іншою байонетною системою. Проте окрім цього він дає можливість зменшити фокусну відстань, а також збільшити світлосилу існуючого об’єктиву. Майже фантастика. Та за такі переваги доведеться добряче заплатити, оскільки вартість такого приладу є чималенькою.

Макрокільця

Пригадую довгий час не міг зрозуміти навіщо потрібна макрокільця. Насправді їх найголовніша функція – зменшити мінімальну дистанцію фокусування вашого об’єктиву. Це такий собі бюджетний аналог дорогої макрооптики. Насправді дане пристосування не містить ніякої оптики, отож і не впливає суттєво на світлосилу. Макрокільця також бувають найрізноманітнішими, отож про це розповімо в окремій публікації.

Об’єктив

Тут про нього згадав так просто, щоб нагадати що відносно схеми ми переходимо з байонетної задньої частини до переднього різьбового кріплення і розпочинаємо короткий огляд аксесуарів саме цієї частини.

Перехідні або реверсивні кільця

Як уже згадував у різних об’єктивів може відрізнятися діаметр різьбового кріплення. Так от у перехідних кілець функція дещо схожа на перехідник для байонету. Скажімо у нашого об’єктива діаметр різьби – 58 мм., а ми володіємо світлофільтром з діаметром 62мм. Відтак з допомогою перехідних кілець маємо змогу їх подружити.

Щодо реверсивних кілець тут історія дещо цікавіша. Вони є для того, щоб поєднати між собою два об’єктива.  Така конструкція також використовується для макрозйомки. Проте як це зробити і навіщо розповімо у наступних публікаціях.

Світлофільтри

Про те що таке світлофільтр і як використовувати світлофільтра ми уже писали. Детальна публікація на дану тему розповість про види світлофільтрів та їх можливості. Лишень зазначимо, що світлофільтра є потужним художнім інструментом у фотографії і дає змогу досягати цікавих як кольорових так і світлових результатів.

Бленді

Що таке бленди  і як вони виглядають – знають усі, але яка їхня функція – відомо одиницям. Про це також варто написати окрему публікацію, що ми зробимо неодмінно. А наразі коротко – бленда є для того щоб прибрати бокове світло, яке сильній інтенсивності може перешкоджати створенню чіткої контрастної картинки. Таке трапляється під час зйомок на природі в сонячний день, в зимову пору, на концертах.

 

Апгрейд об’єктива – де межа

А тепер змоделюємо ситуацію коли ми усі вище перелічені аксесуари закріпимо на об’єктив. Що у нас вийде? Щось таке вийде, але це «щось» буде дуже далеке від хорошої якісної фотографії? Чому? Річ у тім що деякі з аксесуарів мають в собі оптичну складову, що так чи інакше впливає на силу світла та оптичні властивості самого об’єктива. Все і одразу – дорога в нікуди. Загалом кожен з аксесуарів має чітко окреслені сфери застосування, які часто густо не співпадають, отож комплексне використання може лишень вставляти палки в колеса один одному. Тому перед тим як накручувати всілякі прибамбаси – дізнайтеся про їх функціонал і призначення. Як недивно але межа з «переборщуванням» тут недалека.

Об’єктив, аксесуари – висновки

Перед тим як придбати той чи інший аксесуар необхідно довідатись чи підійде він вам по характеристиках і параметрах. Якщо це аксесуари байонетної групи – слід довідатися чи підходять вони до вашої системи. Якщо це аксесуари передньої групи – чи відповідає діаметр кріплення вашому об’єктиву. Зрештою зважаємо на функціонал та ваші творчі потреби. Скажімо при фотографуванні портрету вам навряд у нагоді стануть макрокільця чи скажімо ширококутний конвертер. Тому підходимо до зйомки з головою, що дасть вам можливість суттєво зекономити на аксесуарах.

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *