Витримка в дзеркальних фотоапаратах: що означають символи на моніторі

Про що йдеться? Зрозуміло, що мова йде про витримку – одного з трьох китів, на яких базується експозиція. Ще раз нагадаю для тих, хто можливо призабув або ще не дійшов до цього питання: витримка це той параметр, який вказує на який час відкривається шторка фотоапарата, щоб отримати порцію світла для фіксування його у виді фотографії на матриці. Тут зрозуміло, що чим довше буде відкрита шторка тим більше світла потрапить на матрицю. Проте витримка впливає і на певні творчі моменти, про які поговоримо в інших постах. Наразі ж хотілося б поговорити про такий момент коли ви уже  у своєму розвитку дійшли до того, що пора братися за ручні налаштування витримки. Тобто у вас назріли певні творчі плани, які можна реалізувати саме з допомогою витримки.

Досі ви користувалися на фотоапаратах автоматичні режимами AUTO або Р. Та для ручного корегування чи під корегування нам доведеться перемкнутися в режим Tv  – напівавтоматичний режим пріоритету витримки, або в режим М – ручний режим налаштувань. І саме ось тут може очікувати наступний незрозумілий момент: за що відповідають цифри на моніторі, оскільки ті абсолютно не нагадують нам звичні параметри, про які ми знаємо чи нас навчали. А справді ми знаємо, що витримка вимірюється дробовими показниками і цей дріб відповідає за часточку секунди на який відкривається доступ світла до матриці. Дані витримки можуть бути від 1\8000 долі секунди і до кількох секунд. Звісно завершується дана лінійка ручним регулюванням витримки наскільки душа забажає або наскільки вважає за потрібне фотомайстер.

Так от повертаємось до позначок на моніторі фотоапарата. Під час налаштування витримки ми спочатку спостерігаємо звичні дроби, а далі йдуть якісь дивні цифри з подвійними лапками, Ось тут і розпочинаються непорозуміння. Традиційно відкриваю інструкцію фотоапарата, та відверто нічого так і не зрозумів: чи то переклад невдалий, або інструкція написана не для нас. Та все ж творчість не жде, і доводиться волею не волею вникати у ці лапки з цифрами. Тому нижче наводжу фрагмент-таблиці  що за що відповідає. Для зразку взято налаштування фотоапарата Canon EOS 7D


Показник   Тривалість

0”3               0.3 секунди

0”4               0.4 секунди

0”5               0.5 секунди

0”6               0.6 секунди

0”7               0.7 секунди

0”8              0.8 секунди

0”9              0.9 секунди

1”                  1 секунда

1”3                1.3 секунди

1”6                1.6 секунди

2”                  2 секунди

2”5               2.5 секунди

3”2               3.2 секунди

4”                 4 секунди

5”                  5 секунд

6”                  6 секунд

 

 

З наведеного фрагменту позицій витримки я думаю стає усе зрозуміло. Фактично подвійні лапки є аналогом коми в десяткових дробах. Якщо після лапок немає ніякої цифри мова йде про цілі секунди. Ось і уся арифметика. Та виникає логічне запитання «навіщо було так ускладнювати життя тими лапками?». Відповідь очевидно криється у історії фотографії. Уже давно було прийнято помічати тривалості витримки саме такими символами, тому сучасні виробники вирішили усе таки дотримуватися традицій та робити техніку для справжніх профі, які себе б комфортно почували не лише з плівковою технікою, але й легко адаптувалися до цифрових зразків. Сподіваюся дана публікація стане у нагоді не лише початківцям але й «профі», оскільки з досвіду знаю що багато крутих і просунутих фотографів часто-густо далі режиму «Р» не рухаються.

 

Разом з цією публікацією читайте:

  • Про режими сучасних цифрових дзеркалок (готується)
  • Три кита експозиції (готується)
  • Про художні моменти витримки (готується)

 

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *