Сепія – дефект чи ефект?

По простому сепія – чорно-біла світлина з коричнюватим відтінком. Така собі стародавня фотографія, у якій ти відчуваєш подих історії. Проте коли побачив першу справжню чорно-білу світлину з таким відтінком у мене чомусь склалося враження, що щось не так з проявником, або фіксаж не якісний. Тобто це побічний продукт неякісної хімії. Чому саме такі думки виникли? Пригадаймо публікацію про віньєтування (віньєтку), яка насправді колись була оптичним багом, а згодом стала чудовим ефектом. Ось і з сепією здавалося така ж історія. Та насправді історія цього ефекту є дещо іншою.

Сепія – історія

Взагалі цей ефект має свого предка в образотворчому мистецтві. Сепією називалася техніка малювання коричневим чорнилом з допомогою пера. Таке чорнило виготовлялося з чорнильного мішка одного з морських молюсків. Звідтіля і назва: sepia – латинською і sepha – грецькою означає «каракатиця».

Сепія в аналоговій фотографії

Згодом сепія з’являється і в фотографічному ділі. І справді на перший погляд коли ви тримаєте в руках світлину, яка б мала бути чорно-білою, а вона у вас коричнево-біла – виникає враження, що тут щось не те: можливо неякісні матеріали. Та насправді до такого ефекту фотографи вдалися свідомо. Коричневий відтінок це коли срібло перетворюється на сульфід срібла – набагато стійкішу хімічну сполуку. Такий прийом застосовувався для збільшення стійкості світлини до вицвітання. Тим і пояснюється той факт, що більшість старих світлин дійшли до нас з застосуванням сепії. Просто класичні чорно-білі світлини не доживають такого довгого віку.

Сепія в творчості

Відтак історія і практика виникнення сепія створила довкола даного ефекту певний асоціативний ряд. Тобто коли ми бачимо фотографію з сепією у нас одразу підсвідомо виникає враження, що світлина є дуже старою. Тому таким чином сепія зайняла своє достойне місце серед цифрових спец ефектів не лишень фото але й кіно індустрії. Справді застосування сепії здійснюється тоді, коли нам важливо підкреслити стародавність сюжету, або часову і просторову значущість. В більшості випадків сепію використовують в репортажній і портретній фотозйомці, рідше в інших жанрах.

Сепія в цифровій фотографії

Зрозуміло що з приходом ери цифрової фотографії сепія з засобу збереження перевтілилася у 100%-вий спец ефект. Не пригадую, жодного фото редактора щоб у ньому не було фільтрів типу сепії. Проте, якщо ви такого не знайшли, досягнути ефекту можна з допомогою і підручних засобів. Для цього:

А) перетворюємо фото у чорно-біле зображення

Б) до фото застосовуємо або заливку червоним кольором або з допомогою розбиття на кольорові тони додаємо оранжевого спектру.

Сепія – фінальний мессидж

Що можу сказати – класний ефект, який не раз сам застосовую у своїй фото творчості. А у поєднанні з тим же віньєтуванням дає просто феноменальний ефект. Взагалі завдяки розумінню, як досягається сепія в цифровій фотографії можна легко перейти до створення абсолютно нових ефектів. Тобто сепія – непоганий майданчик для подальшої творчості. Та знову ж варто памятати що усього має бути в міру і це також стосується до застосування сепії як спец ефекту. Отож бажає вам нових «старих» світлин, і щоб «старе» спонукало до нових творчих пошуків.

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *