Фотостудія – приміщення фотостудії

Давно хотів поговорити на дану тематику, оскільки прогулянки по фотостудіях навели на думку, що якщо б знав певні моменти на початку старт був би набагато ефективніший. Взагалі зйомка у студії це у наших умовах явище не таки часте і звичне як скажімо навіть у тих же сусідів Поляків. Тобто велика частина фотографів які не перший рік практикують, можливо і не переступали поріг студій. Звісно у цьому нічого поганого немає, а навпаки свідчить що при відсутності ресурсу наші колеги здатні студію створити у будь-якому місці. Це спонукає до винахідливості експериментів тощо. Та все ж рано чи пізно у житті доводиться переступати поріг студії і ось тут починаються перші таємниці. Звісно ще краще, коли вас як фотографа зацікавила студійна зйомка і ви вирішили створити власну студію щоб не бути залежним отож розпочинаєте пошуки приміщення під цю справу. Тож на які моменти варто зважати при виборі приміщення фотостудії.

Приміщення фотостудії – різне уявлення

Перше з чим довелося зіткнутися у студійній роботі, так це з тим що ми фотографи і наші клієнти по різному розуміємо поняття фотостудії. Для нашого клієнта (особливо нового, який вперше вирішив фотографуватися у студії) фотостудія це будь-яке приміщення  де є багато декорацій та фотограф. Мав випадок коли знайомі наймали фотостудію для зйомки і дивувалися що там не виявилося фотографа. Справді і таке траплялося. Проте ця ідеальна картинка десь саме така і вона не включає в себе наявність обладнання, наявність технічних можливостей для фотографа.

Щодо фотографа «фотостудія» це стерильне щодо світла місце з наявною світловою апаратурою, де можна повністю з нуля моделювати світлову картинку. І це мабуть головне. Декорації та фони – опції які допомагають збагатити кадр, проте вони тут не головні. І тут власне дуже чітко треба розуміти відмінність фотостудії як такої від фото локації. Фото локація – це саме те що мають на увазі наші клієнти: засилля декорацій часто у приміщеннях з великими вікнами без можливості їх закриття і т. д.

Проте як кажуть істина десь посередині. Звичайно одне і інше явище має право на існування. Звичайно є студії, які зуміли поєднати одне і інше в єдиному просторі і це ідеальний варіант, Хоча насправді таких дуже мало. Тому якщо випадає нагода фотографувати у «фотостудії» одразу ж треба зрозуміти з чим будете мати справу і відповідним чином готуватися до зйомки. Професійний фотограф мав би без проблем почуватися добре і в одній і в іншій ситуації. Проте як показує практика – не завжди, оскільки є певні технічні моменти, які створюють певні обмеження. І власне про це хотілося б поговорити далі.

Приміщення фотостудії – технічні аспекти

Нещодавно виникла потреба термінової студійної фотосесії і як звично роблю це з допомогою комплекту портативної фотостудії, який можна розгорнути у будь-якому приміщенні. Оперативно змонтував фон, виставив світло, завів модель в сцену і розпочалися муки технічної творчості. Бувалі студійні фотографи уже зрозуміло про що йдеться. Після того як відчув простір та комфорт стаціонарної студії – портастудія змахувала на параліч або набір суцільних обмежень. Градус вправо, градус вліво чи крок назад і в кадр лізуть артефакти. З навчальної і педагогічної точки зору – звісно явище дуже позитивне, проте з точки зору ефективності у вас більшість часу йде на вирішення візуальних проблем а не на творчі пошуки. І ось тут приходить розуміння що насамперед важливо у фотостудії для фотографа

Простір фотостудії

Перше і що найважливіше у фотостудії – це простір. Це наявність відстаней, які б давали змогу свободи у роботі з моделлю. Продиктована така потреба фізичними характеристиками оптики та їх фокусними відстанями. Звичайно ми можемо використовувати ширококутну оптику, проте така не дуже годиться для портретної фотозйомки оскільки дає незначну але деформацію простору.  Для портретної фотозйомки мабуть стартовою точкою є оптика  50 мм, а ідеалом – 85 мм. Звісно якщо у вас є оптика і з більшою фокусною відстанню – це також вітається, хоча це накладає певні технічні вимоги щодо простору. Та той хто тримав щось подібне в руках уже сперечатися не буде, що потрібний простір. Але яким він має бути?

Тут відповідь очевидна – чим його більше – тим краще. Та все ж розміри приміщень не безмежні, проте тут головне не крайня точка величини простору, а мінімальне значення з якого розпочинається зона комфорту. З власної практики переконався що 5 метрів та мінімальна дистанція, яка дає можливість почувати себе більш менш комфортно для фотографування моделі у повний ріст. Взагалі мінімальним стандартом прийнято вважати розміри студії 5 на 8 метрів. Хоча як на мене 8 метрів це вже королівська відстань з якої можна творити фактично усі можливі студійні схеми.

Нещодавно мали фотосесію на студію розміром 5 на 5 метрів, і це мабуть була найбільша слабинка студії, при наявності інших переваг. Та все ж уже тих 5 метрів давали змогу працювати з моделлю у повний ріст хоча у спину дихала протилежна стіна. І це був саме той мінімум коли уже більш-менш комфортно можна працювати і з 70 і з 85 мм. Але людські потреби безмежні і зайвий метр два нам би був незайвим для розмазування фону тощо.

Фотостудія з вікном чи без вікна

Раз ми вже заговорили про фотостудію у якій недавно довелося робити фотосесію, так от її сильною стороною було саме відсутність вікон, що давало змогу експериментувати зі світлом. Не боячись зловити якийсь небажаний світловий артефакт. Персонально для мене відсутність вікна абсолютно не є проблемою, а великою перевагою, оскільки при наявності певних модифікаторів і правильних джерел світла завжди можна зімітувати  такий варіант освітлення. Проте наявність вікна для мене є великою проблемою, оскільки той прив’язує фотографа лишень до однієї точки зйомки.  Звичайно усе відносно, тому казати що вікно це зло теж не вірно. Особливо якщо ви новачок у роботі зі світлом, саме вікно має бути першим джерелом світла з яким без додаткових витрат маєте змогу експериментувати.

Чи є у цій історії компроміс. Звісно що так: це студія з великими вікнами, які можна при потребі закрити швидко наглухо. Тобто є така можливість. Ось і все. Отож якщо створюєте студії, або шукаєте для оренди наявність вікна з можливістю його «виключення» є найідеальнішим варіантом.

Приміщення фотостудії – висота

Про це ми говоримо мало, але насправді даний параметр також достатньо важливий. Уявіть собі ситуацію: у вас студія 5 на 8 метрів і висота стелі 2 метри. Розуміємо що стеля повністю нівелює усі переваги площі, адже у більшості світлин стеля потраплятиме в об’єктив. Тож мінімальна висота стель для приміщення фотостудії має бути не нижчою 3 метрів. Я б навіть додав 3.5 метра. Маємо розуміти що у більшості класичних світлових схем світло розташоване вище моделі, тож маємо пам’ятати про простір для освітлювальних приладів та аксесуарів. 4 метри це золота середина для студії ідеального розміру 5 на 8 метрів.

Приміщення фотостудії – комфорт

Ну і ще одна важлива складова приміщення фотостудії, яка важлива як для фотографів так і для клієнтів – це наявність елементарних умов комфорту. Насамперед в студії має бути чисто. Тут або поруч мають бути присутні передбачені місця для передягання моделей. Можливо столик з дзеркалом для нанесення макіяжу, а також невеличкі стільці щоб у перерві між сесіями модель та фотограф мали змогу присісти та перепочити.

Приміщення фотостудії – замість висновків

Звісно не має меж для досконалості. У даній публікації спробував відобразити ті точки відліку від яких розпочинається шлях до побудови чи вибору якісної та комфортної фотостудії, як з точки зору замовників – клієнтів так  особливо з точки зору фотографів, яким доведеться тут провести не один день. Уже знаю, що нас читають фотографи, які мають чималий досвід студійної роботи, а деякі навіть власні студії. Буду радий почути про ваші приміщення і побажання які висуваєте до фотостудій під час вибору для оренди. Однозначно думаю що після набуття більшого досвіду у студійній роботі з часом можливо перегляну цю публікацію, або лишень доповню новими монетами, на які сьогодні ще не звертаю уваги і не вважаю їх важливими. Отож усім бажаю не боятися експериментувати і пробувати свої сили у студійній зйомці. Це новий фото світ вас абсолютно не розчарує, а подарує нові враження та шедеври.

Один відгук

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *