Лампи для софтбокса

Це той варіант коли усе йде поза планом. Взагалі планував що цей пост про лампи для софтбокса мав стати описом до відео, яке нещодавно було опубліковане на нашому каналі в YouTube. Проте уже після публікації в руки почало потрапляти стільки цікавої інформації, що вирішив написати окреме доповнення або окрему публікацію По-перше це буде логічне продовження публікації «Постійне світло – тест-драйв ЛЕД ламп», які можна прочитати на цьому сайті. Далі доповнюємо інформацію з відео і усе це огорну практичними спостереженнями і досвідом. Тому поїхали.

Лампи для софтбокса – проблема та питання

Коли мова йде про лампи для софтбокса будемо говорити про постійне світло у фотостудії. І ось тут виникає дуже багато білих плям і питань. Ось деякі з них:

  1. Яким має бути постійне світло по кількості люмен
  2. Якою має бути температура
  3. Що краще: LED чи економки
  4. Які технічні фактори впливають на якість фотоламп

І таких питань море. Тому рекомендую насамперед прочитати вищезгадану публікацію і переглянути відео, у якому ми спробували порівняти п’ять джерел світла по певних технічних характеристиках, тому далі спробуємо уже в текстовому варіанті заглибитися дещо глибше у тест і врешті спробуємо якось округлити певні числові дані, що було нам недоступне на часі створення відео. Отож питань багато і насправді аж ніяк не думав що ця частина фото індустрії настільки цікава і багатоманітна.

Лампи для софтбокса – висновки попередніх публікацій

Щоб не блукати в темряві невідомості таки маємо можливість зробити попередні висновки оскільки у нас вже є чималий досвід у питання постійного світла. І так ми загалом відкидаємо з нашого огляду лампи-економки, оскільки при наявності LED-ламп вони просто не витримують конкуренції: як по потужності, як по світлопередачі так і по спектральній частоті.

У нас на тесті було 5-ть ламп, кожну з яких ми протестували по п’яти характеристиках:

  1. Потужність
  2. Температура
  3. Чистота спектру
  4. Форм-фактор
  5. Кут розсіювання

У нас  сформована відповідна рейтингова таблиця, яку можна побачити у відео. Проте до цього моменту ми боялися заглибитися у конкретні числові виміри, оскільки для цього потрібне спеціальне обладнання та певні навики. Проте нарешті мабуть момент настав тому сьогодні тестуємо 4 з 5 ламп на відповідність потреб фотостудій.

Лампи для софтбокса – тест на кількість світла

Загалом для того щоб протестувати лампи для софтбокса нам необхідні три умови:

  1. Наявність люксометра
  2. Наявність тестованих джерел світла
  3. Наявність ідеальних тестових умов

Щодо люксометра прилад насправді надзвичайно корисний для фотографів, та все ж у нашому арсеналі його не виявилось. Отож вирішуємо це питання з допомогою спеціального розширення для смартфона. Звісно він не настільки точний, проте це наразі і не дуже важливо: важливо зрозуміти співвідношення між лампами і виявити лідера.

Джерела світла для тестів ми маємо, отож залишається третя умова: ідеальні тестові умови (вибачте за тавтологію). Такими умовами прийнято вважати темне приміщення в якому на відстані 1 метр закріплені вимірюючий прилад та тестове джерело світла. Проте у нас нестандартний вимірювальний прилад, отож ми обрали умовну відстань з якої будемо проводити заміри, тому  наведені люкси є умовними а не абсолютними.

Ну що ж беремося за створення лабораторних умов І ось що у нас вийшло

Потужність: 15 ватт

Температура: 4100К

>>>>

Потужність: 30 ватт

Температура: 6000К

>>>>

Потужність: 40 ватт

Температура: 5500К

>>>>

Потужність: 60 ватт

Температура: 5500К

>>>>

Ну а тепер емоції: я відверто прозрів. Результати показали цікаву «китайську» тенденцію: 40 ватна лампа дає менше світла ніж 15 ватна українського виробництва. Ну Китай Китаєм, проте коли взяли у перевірку ось цю здоровенну лампегу на 30 ватт, яка також ніби українського маркування і вона належить до надпотужних – а по факту світла дає менше ніж 15 ватт. Тут нівелюється твердження що потужність є прямо пропорційним до кількості світла. Можливо це твердження діє в рамках одного виробника, проте у загальній масі як виявилось потужність ще нічого абсолютно не означає.

І ще один момент, який мене цікавив тривалий час: наскільки в числовому вимірі ці матові накладки з’їдають світла. І ось що вийшло.

З софт-фільтром
Без софт-фільтра

А вийшло, як і на око оцінював, майже 25%. Тобто матові фільтра на лампах, які покликані пом’якшити світло з’їдають майже чверть світлового потоку.

 

Висновки та враження

А їх достатньо багато. Вражень про лампи для софтбокса. Дуже в багатьох оглядах бачив рекомендації не гребувати звичайними світлодіодними лампами проте брендовго походження. Сьогодні мали змогу наочно переконатися з допомогою примітивного люксометра, що хай і українські лампи проте відомого бренду по кількості люксів перемагають  значно потужніші лампи китайського виробництва. Та скажу більше, незважаючи на температуру яка не вписалася в наш ідеальний температурний коридор (5200-5500 кельвінів) ці лампи себе дуже добре зарекомендувала в роботі. Враховуючи на однорідний частотний спектр дуже легко картинку перевести у потрібний баланс білого, якщо ще цього не зробила камера. Недоліки з кутом розсіювання вирішуються методом використання декількох ламп у групі та плафоном з кутовим розміщенням патронів.

Ідемо далі і про китайські варіанти. Тут треба зважати що у більшості випадків заявлена потужність не завжди відповідає очікуваній кількості люмен. Також тут можуть траплятися лампи з недуже однорідним по чистоті спектром. Проте ймовірність придбати лампу з потрібною температурою вища саме у китайських виробників.

Чи варто ставку робити на надпотужні лампи? Як показала практика – ні. Мало того що температура світіння у них поза рекомендованою межею, вони окрім надутого дизайну мають ще й «надуті» дані по кількості світла.

І останній та важливий момент: якщо є можливість демонтувати пом’якшуючий розсіювач варто це зробити (хоча це не завжди можна зробити по правилах техніки безпеки). В результаті ви виграєте ще н чверть кількість люксів освітлення. Краще софтити з допомогою софт-фільтрів софтбоксів аніж безпосередньо на лампах.

Ну що ж, я й не думав що так далеко заберемося, але безпосередньо для себе зрозумів що пошуки були не марними. Якби володів такими знаннями на старті – зекономив би чималеньку копійку, або відклав би її для придбання в майбутньому майже ідеальних професійних ламп (див відео). Наразі не забуваємо ділитися враженнями оскільки ваші думки та враження часто стають темами для наступних постів. До наступних зустрічей у фотостудії.

2 коментарі

  1. Віктор.Б 26.04.2019 Reply
    • Yaroslav BaranAuthor 16.05.2019 Reply

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *