Як використовувати тубус для фотозйомки

Тубус на моноблоціСьогодні той випадок, коли в одній історії ми поєднаємо і огляд обладнання і  думки стосовно його використання. Річ у тім, що буквально недавно отримав для свого моноблоку як для мене нову світло формуючу насадку під звичною назвою «тубус». Для тих хто не в курсі це такий собі конічний рефлектор, який кріпиться до моноблоку широкою половиною, а робоча частина (звідкіля власне має і виходити світло) являє собою зрізаний конус.

Для чого використовується тубус у фотозйомці

Після серії публікацій про портретну тарілку у вас уже б немало виникати зайвих запитань що це і куди воно застосовується. Насправді функції та застосування у них подібні. І одна з найважливіших – виокремлення деталей. А тепер про різницю між ними: тубус на відміну від портретної тарілки чи рефлектора набагато більше звужує світловий промінь (про це уже можна здогадатися з конструкції), що у рази збільшує можливість виокремлення зон: світлова пляма менша, відтак можна акцентувати увагу на більш дрібних деталях.

А далі знову спільності. Як і портретна тарілка – тубус є джерелом жорсткого освітлення, яке можна пом’якшити або спеціальним матовим фільтром, або звісно сіткою. Також у тубусі цілком вільно можна використовувати світлофільтри, які дають можливість неабияких творчих пошуків.

Конструкція тубуса.

Модель тубуса у формі перевернутого конусу
Модель тубуса у формі перевернутого конусу

Насправді нічого складного: з одного боку байонет для кріплення на моноблоки, далі йде я б сказав зворотній рефлектор, отвір для випуску світла і паз для насадки різних опцій (сітка, фільтри тощо). Тобто з монтуванням труднощів би не мало виникати.  Байонет також буває під різні типи кріплення і навіть під зовнішній портативний фотоспалах.

Модель тубуса у формі труби
Модель тубуса у формі труби

І ось тут я б зосередив увагу на двох моментах, на які варто зважати під час вибору тубуса. Перший момент – матеріал з якого виконаний рефлектор, другий момент – форма рефлектора. В природі зустрічаються тубуси пластикові та металеві. Хоча на кінцевий результат це абсолютно не буде впливати, проте на довговічність та витривалість приладу – безумовно. Щодо форми рефлектора, вони також зустрічаються двох видів: у форму перевернутого конуса або у формі звичайнісінької труби. Як і в першому моменті – на вихідний результат це не буде впливати, а ось на такий фактор як величина джерела світла – так. Тобто у конусоподібний тубус можна всунути більшу лампу яка дасть відповідно і потужніший світловий потік.

Тубус для фотозйомки – огляд

А тепер про реальні варіанти тубуса. Коли у мене виникла ідея спробувати його у роботі, тож одразу розпочав пошуки на українських дошках оголошень. Хотілося його отримати вже і одразу. Проте вартість комплектів як на мене була дещо неаргументованою. Про який комплект йдеться? У більшості випадків комплектація тубуса складається з самого рефлектора а також можливо йде спеціальне кріплення під сітку та світлофільтри, ну і ці ж аксесуари також можуть йти в комплекті, а можуть і не йти.

Вибір моделі

Взагалі для себе сформулював чітке техзавдання для яких цілей мені необхідний тубус. І власне він мені потрібен для портретної фотозйомки, тому я зацікавлений щоб у комплекті йшла сітка. Отож враховуючи такі параметри розпочинаю пошук на рятівних азіатських сайтах.. Чому вибір пав саме на Китай. Знаючи конструкцію тубуса переконаний що навіть неякісний варіант через простоту конструкції спосібний дати очікуваний результат, отож ризики мінімальні.

І ось нарешті вибрав потрібну модель з потрібним байонетом посилання на який подаю нижче. Як бонус в комплекті йдуть світлофільтри, сітка і т.д. буквально за 2 тижні посилку було доставлено до дому. Одразу скажу вартість в 2 а то й втричі відрізнялася у позитивну сторону від пропозицій на українських дошках оголошень. Та коли розпакував прилад – зрозумів у чому криється китайська економія.


Перейти на Aliexspress >>


Перші враження

Розпочну з негативної інформації, а далі про позитиви. Насправді розчарування викликав саме бонус. Я очікував що світлофільтри будуть скляними, ну в гіршому випадку пластиковими. Але те що прибуло – ще на щабель нижче від «гіршого випадку». Світлофільтри складалися з плівки чи то пак целофану і то надзвичайно тонкого, тому в довговічність таких засобів годі сподіватися. Яка у них світловіддача теж ще не пробував бо наразі не збираюся фотографувати аватарів чи дружин Шрека.

Проте в інших питаннях усе таки достатньо пристойно зроблене: рефлектор з алюмінію з потрібним байонетом, який одразу сів у своє кріплення без зайвих зміщень. Так сітка звісно виглядає як обрубок з будівельного матеріалу, але в корпусі кріплення сидить міцно і забезпечує потрібний контроль. Тому виходячи зі своїх завдань та побажань покупкою цілком задоволений.

Отож і відкрилася таємниця дорогої вартості тут в Україні: більшість приладів , які пропонуються – фірмові брендові речі, де скляні світлофільтри, де сітка зроблена значно естетичніше. Проте останній моніторинг виявив вартість звичайнісінького тубуса у 10-разів дорожчою ніж той що довелося придбати. Як на мене не оправдана переплата при однаковісінькому результаті.

Тубус для фотозйомки – перша практика

Наразі протестувати цей диво-прилад довелося вночі на собі, оскільки в такий час усі мої моделі міцно сплять. І навіть при певних огріхах з кутом падіння світла та композицією – результат мене цілком задовільнив. Я отримав те – на що очікував. Фотографувався я на студії звукозапису де стіни оббиті неприємно світлувато-зеленкуватими матами для поглинання звуку. Ну дуже не люблю в цьому антуражі робити фото оскільки колір фону тут явно не фотографічний. Та не цього разу. Навіть на невеликій відстані все що знаходиться поза променем поглинається темрявою. У кадрі тільки ви і нічого зайвого. Тобто з цією насадкою не так вже й важливо у якому приміщенні відбувається фотосесія. Тому навіть з тих декілька кадрів розумію що в арсеналі з’явився прилад з неабияким потенціалом, який себе ще проявить, вірю не тільки в портретній алей в предметній фотозйомці.

Зразок використання тубусу
Зразок використання тубусу – до стіни менше 40см.

Тубус для фотозйомки – поради від початківця

Тобто поради від мене, оскільки пишу публікацію через декілька годин після перших спроб.

  1. Незважаючи на універсальність і сильні сторони уважно контролюємо світло-тіньовий малюнок, оскільки не забуваємо, що маємо справу з жорстким світлом.
  2. Маємо змогу регулювати розмір світлової плями віддаляючи або приближуючи тубус до моделі. Таким чином легко відшукати межі майбутнього світлового малюнку.
  3. Якщо у вас картинка далека від ідеалу спробуйте приблизити тубус максимально до моделі. У даній схемі це цілком реально. А також спробуйте скрутити експозицію на декілька стопів – очевидно ви використовуєте світлосильну оптику. У моєму випадку експозиція постійно видавала пересвіт (F/2.8)/
  4. В якості джерела світла не завжди вартує ставити найпотужніші лампи які у вас є, знову ж можливо виникатиме при автоматичному експонуванні пересвіт.

Ось такий невеликий набір порад з перших моментів експлуатації тубуса у фотозйомці. Сподіваюся що після серії портретних фотосесій зможу детальніше поділитися тонкощами застосування цієї світло формуючої насадки, та про це вже в інших постах.

Тубус для фотозйомки – попередній висновок

Загалом я надзвичайно задоволений від поповнення свого світлового арсеналу саме тубусом. Це достатньо універсальний прилад, який є простим в роботі і що найголовніше спрощує й роботу фотографа відкидаючи вимоги до умов зйомки (фону, приміщення тощо). Ну і для стартових фотографів він володіє потужними засобами здешевлення, які ні в якому разі не відіб’ються на якості отриманого фотографічного результату.

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *