Про режими фокусування

Останній час у нас багато публікацій на глобальні теми, та час від часу варто повертатися до основ інформація про які то забувається, а для когось буде помічною на старті. Сьогодні будемо говорити про налаштування цифрових камер і саме мова піде про автофокус та режими фокусування.

Перед тим як розпочати знайомство з цією тематикою трохи теорії. Думаю більшість обізнана що у сучасних фотоапаратах є два способи фокусування: ручний і автоматичний. І так історично склалося, що саме цифрові дзеркалки та бездзеркальні системи уже більше заточені саме під автоматичну систему фокусування. Рік за кроком з’являються усе просунутіші системи автофокусу. Під це і підганяється оптика. Про переваги одного і іншого способу думаю варто розповісти в окремій публікації, а сьогодні саме хотілося б поговорити про алгоритми поведінки автофокусу. Для цього нам необхідно зробити певні маніпуляції і розпочати знайомство.

Насамперед на об’єктивах розташовуємо перемикач в позицію AF і це буде означати що ми увімкнули функцію автофокусування. І здавалося б цього достатньо для того щоб розпочати роботу. Справді після цієї маніпуляції уже можна спокійно фотографувати і отримувати хороші результати. Проте рано чи пізно ви зустрінетесь з такою ситуацією, коли під час динамічних сцен де хтось або щось рухається ви просто не вспієте сфокусуватися за швидкозмінюючими обставинами у кадрі. Тобто ви щойно сфокусувалися на людині яка біжить, зробили один кадр, а далі щоб вловити момент маєте очікувати допоки система знову не сфокусується.  А за цей проміжок часу людина вже й перестала бігти, або кадр втратив найцікавіший зміст. Звісно в новіших моделях фокусування відбувається дуже швидко і часто цього часу вистачає для оперативної зйомки. Проте таке є у дорогих флагманських моделях. Як же ж бути з серднячком?

Режими фокусування.

ONE SHOT AF

Власне випадок, який описали вище викликаний тою проблемою що на камері був обраний невірний алгоритм фокусування. Вірніше про «вірний не вірний» трошки не коректно говорити, швидше не комфортний режим. Називається такий режим «Покадрове фокусування» або ONE SHOT AF. Поведінка автофокуса дуже проста: фокусування розпочинається кожен раз наново у кожній новій спробі фотографування. Такий режим є безвідмовним, тобто кожна ваша спроба, кожен ваш кадр отримує свої неповторні налаштування з фокусування, що убезпечує вас від отримання негативного результату. І це просто супер. Проте не у всіх випадках.

Коли мова йде про динамічну зйомку ось тут маємо і проблеми. Згадаймо старі добрі кітові об’єктиви зі звичайними двигунами, кожен раз йому потрібний певний час навіть не в Мілі секундах а у секундах щоб сфокусуватися. Отож ми або очікуємо на конкретний результат, проте нема гарантії шо у момент натискання на спуск затвору об’єкт ще залишиться в кадрі і знову ж розпочинаються лови, які через неоперативність знову ні до чого доброго не приведуть. Що робити в таких ситуаціях.

AI Servo EF

В таких ситуаціях нам на допомогу прийде інший режим фокусування під назвою AI Servo EF або так званий слідкуючий автофокус. Тут  алгоритм дій наступний: коли ви натиснули до половини кнопку спуску затвору автофокус робить не одну спробу фокусування, а захоплює ціль і тримає її у фокусі змінюючи постійно налаштування допоки ви не натиснете кнопку для остаточного фотографування. Саме цей режим дуже помічний у випадках коли є рухомі об’єкти і відстань між вами постійно змінюється. Завдяки цьому режиму ви маєте велетенський шанс отримати чітку картинку. Тут навіть експозиція фіксується і підбирається на момент фотографування.

Тобто це такий ну майже інтелектуальний режим фокусування, який мені нагадує спосіб наведення на ціль у сучасних літаках, які ми можемо побачити у багатьох фільмах. Спочатку півпритисканням ми захоплюємо ціль. Далі в роботу вмикається комп’ютер, який цю ціль відстежує і постійно корегує налаштування оптики так щоб ціль перебувала в зоні чіткості. Ну і далі наш постріл, якому уже гарантовано що на той момент наша ціль є чіткою.

AI FOCUS AF.

Та все ж це ще не повністю інтелектуальна система автофокусування. У сучасних фотокамерах існує й так. Називається вона AI FOCUS AF. Це така собі мудра логічна надбудова над двома іншими режимами. Суть її роботи полягає у визначені типу фотографування і активації одного з попередніх варіантів.  Насправді все набагато простіше. У кадрі статична картинка, ніхто ніде не рухається (скажімо фотографуємо квітку) інтелектуальна система дає команду активувати покадровий алгоритм. Проте тільки но хтось зарухається – поступає команда активувати слідкуюче фокусування.

І здавалося б усе ідеально і навіть навіщо тоді два попередні варіанти і нам простіше. Та нажаль не все так досконало як би нам хотілося. Третій інтелектуальний режим далекий від ідеалу і не завжди коректно працює. Звісно у новіших і дорожчих камерах він врази надійніший, проте в бюджетному сегменті на нього надіятись зась.

Режими фокусування  – висновки

Як бачимо на практиці усе набагато простіше ніж виглядає на перший погляд. Фотографуємо в студії, чи предметку – вмикаємо покрадене фокусування. У нас репортажка чи спортивна фотозйомка – активуємо слідкуюче фокусування. Третій режим – футуристичний  для ознайомлення і моральної підготовки до переходу на новіші і сучасніші камери.

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *