Що таке TTL

Свого часу довелося перегорнути не одну сторінку в інтернеті і переглянути не одне відео щоб зрозуміти що означає ця абревіатура. Скрізь усі розповідають про TTL, про підтримку цього магічного «TTL», але чітких пояснень що це і як працює майже не має. Отож роблю свою спробу пояснити про що йдеться і з чим їсти дане поняття.

TTL – первинні уявлення

Коли мені довелося робити покупку першого фотоспалаху, я уже тоді знав що TTL це щось таке , що пов’язане з фотоспалахами. І коли воно є, то дуже добре, а коли його немає – кепська справа, бо щось доведеться робити руками. І десь мої уявлення були частково не хибними оскільки справді при наявності підтримки TTL особливо початківцям з фотоспалахами доведеться набагато простіше.

Що таке TTL

В моєму розумінні це технологія обміну даними між фотоспалахом і фотокамерою.

Навіщо потрібно цим двом пристроям обмінюватися даними? Річ у тім що сучасні фотоспалахи є складними електронними пристроями з багатьма налаштуваннями. Отож щоб обрати оптимальні налаштування для найкращої світлини нам необхідно врахувати дані експозиції, які з допомогою експонометра отримує камера. Лишень при узгодженні одного і іншого ми можемо отримати добре про експоновану світлину.

З цього твердження ми отримали відповіді і на питання «якими даними обмінюються ці пристрої». У нашому випадку мова йде про дані експозиції майбутнього кадру. Хоча не тільки. Для фотоспалахів також важливі дані фокусної відстані, які також при сучасних протоколах TTL він отримує від камери

Проте це лишень половина можливостей TTL. Найважливішою на мою думку здатністю TTL є вміння автоматично встановлювати налаштування фотоспалаху відповідно до отриманих даних з камери. І все це позбавляє нас  (фотографів) від зайвого втручання у роботу цієї ідеальної пари.

 

Як працює TTL на практиці

Насамперед у вас мають бути два пристрої (фотокамера та фотоспалах) які підтримують якийсь з протоколів TTL. Вони мають також бути налаштованими на обмін цих даних. І далі усе як в чарівній казці: ви фокусуєтесь і знімаєте. І о диво, у вас вийшов добре про експонований кадр. Просто фантастика. Тобто за час фокусування і оцінки експонометром даних умов майбутньої світлини ці дані потрапляють в фотоспалах, який одразу з урахуванням отриманої інформації виставляє потужність імпульсу та фокусну відстань лампи фотоспалаху. Про те навіщо фотоспалаху зум, поговоримо в окремій публікації.

 

Алгоритм роботи TTL

На перший погляд ніби усе просто, та все ж процесори камери та фотоспалаху проробляють просто фантастичну роботу. Давайте звами пройдемося по хронології дій, які відбуваються у момент фотографування з фотоспалахом в режимі TTL.

Насамперед хотілося б зрозуміти сам термін TTL, оскільки у ньому зашифровано основний принцип роботи даної технології. Розшифровується дана абревіатура як Through the lens що в перекладі означає «скрізь об’єктив». Ось тут і криється ключ  до таємниці такого порозуміння. Сама назва технології означає що для налаштування фотоспалаху використовується дані аналізу світла, яке проходить через об’єктив фотоапарата.

А тепер тиснемо на спуск затвора. Здається кадр зроблено і усе. Насправді у ці долі секунди відбувається наступне:

Допоки ми фокусуємось фотоспалах дає попередній імпульс , який насправді є дуже незначним і майже непомітним для нас.

Світло яке потрапляє на об’єкт зйомки від попереднього імпульсу відбивається і через об’єктив камери потрапляє на датчик експонометра.

Експонометр переправляє дані в процесор камери, яка власне і вирішує що далі робити. Вона думає, аналізує: при такій потужності для доброї експозиції такого світла недостатньо, отож  до ідеалу нам необхідно надати потужність світла в 4-5 чи іншу кількість разів вищу. І вже ці дані з допомогою протоколу TTL як чітка команда конкретних налаштувань потрапляє у фотоспалах для майбутнього кадру.

Ось приблизно так працює технологія TTL. І справді пригадую роботу своєї попередньої псевдодзеркалки, коли особливо в темних умовах з фотоспалахом щось творилося дивне: спочатку він випльовував серію стробоскопічних імпульсів і лишень після того давав можливість зробити кадр. Раніше списував це на підсвітку автофокусу. Проте як виявилось так працюють спрощені версії TTL у псевдодзеркалках та мильницях. Після переходу на дзеркальні камери звісно пробного імпульсу ми не побачимо.

Різновиди та особливості TTL

Ну і на завершення розповіді про цю цікаву і без сумніву корисну технологію декілька слів про її різновиди. Справді існує декілька протоколів передачі даних. Відрізняються вони технологічними особливостями, застосуванням та кількістю інформації, яка передається. Скажімо існує протокол А- TTL, який з’явився ще в далеких 80-х минулого сторіччя. Тут усі заміри здійснювалися з допомогою інфрачервоних датчиків. У 1995 році з’явився стандарт Е- TTL, який ми використовуємо й досі на камерах Canon. Давайте спробуємо познайомитися з принципом його роботи детальніше. Він працює наступним чином:

  1. 1.При фокусуванні (при напівнатиснутому курсорі) здійснюється Експо замір сцени в існуючому постійному освітленні.
  2. На тому ж етапі одразу спрацьовує попередній спалах не великої потужності (про який ми уже розповідали) і експонометр отримує нові дані про освітлення
  3. В процесорі камери з даних, отриманих при попередньому імпульсі віднімаються дані отримані без нього
  4. Під час остаточного натискання на курсор з отриманих даних визначається остаточна сила імпульсу фотоспалаху і відбувається саме фотографування.

 

Ось така не хитра математика в роботі TTL. Варто зазначити що сьогодні існує й більш просунутіша система Е- TTL-ІІ. Відрізняється від попередника тим що тут додатково враховуються дані про відстань до об’єкта фотографування.

Але ж ми забули згадати ще й про стандарт І – TTL. Справді цей різновид TTL-технології використовується у камерах марки Nikon. Така ж історія і в інших виробників, які використовують свій персональній варіант TTL.

Висновки про TTL

Можливо профі і будуть виступати, що TTL це попса і Фітча для чайників. Справді є такі фотографи, які надають переваги виключно мануальним фотоспалахам (таким де усе необхідно налаштовувати в ручну). Та переконаний перша більш-менш динамічна чи репортажна сесія і їх заставить переглянути свої переконання. Тому не здивуюся коли побачу у них при хованим додатковий спалах з підтримкою TTL. Насправді технологія TTL  – це плід наукового прогресу, який суттєво вивільнив час для фотографів на творчість, адже головною її перевагою є простота та швидкість. Тому якщо ви робите перші кроки у фотографії – однозначно наддавайте перевагу фотоспалахам з підтримкою TTL, на мануал завжди знайдеться час колись згодом.

 

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *