Налаштування для відеозйомки дзеркальної фотокамери

Буквально днями мені довелося проводити відеозйомку презентаційного фільму проекту на замовлення для одного з благодійних фондів. Зйомка передбачала натурні кадри в горах а також локації у приміщеннях. І якраз в таких моментах стала зрозумілою логіка налаштування фотокамер для відеозйомки. До речі тут з одного боку не все уже так й складно. Тому спробуємо розповісти що до чого і найголовніше «чому».

Фундаментальні налаштування стандартів відео

Насамперед ми маємо дати камері зрозуміти якого стандарту ми будемо дотримуватися, а також якої роздільної здатності буде відео. Одразу скажу, що варто надавати перевагу системі PAL, а роздільну здатність ставимо на 1920Х1080, яка ще відома під назвою Full HD. Чому саме такі налаштування? Все просто: система PAL найрозповсюдженішою в Європі. А це також стосується і цифрових приладів відтворення. Отож, щоб ваше відео було сумісне з більшістю леєрів варто саме зйомку проводити в PAL. Ну принаймні на початках допоки докорінно не зрозумієте що це таке.

Стосовно роздільної здатності. Тут все ніби і просто і ні. Річ у тім що мова йде про піксельний розмір кадру вашого відео. Це так як і в  фото. Проте у фото дані розміри ви можете коригувати, підганяти під якісь потреби. А у відео усе строгіше. Тут діють відповідні стандарти, які гарантують вам сумісність з більшістю моніторами. Будь-які експерименти з розмірами призведуть до всіляких непотрібних артефактів на екранах: поява горизонтальних або вертикальних чорних полос по боках, або картинка буде відображатися неповністю. Стандарт розміру кадру Full HD наразі є найпоширенішим у світі і його підтримує більшість екранів. Звісно є скажімо 4К стандарт, проте його можна переглянути наразі лишень на спеціальних пристроях. Та про це мабуть буде окрема публікація.

І останнє фундаментальне налаштування  – кількість кадрів в секунду. Їх може бути 23, 24, 25, 29, 50. Проте якщо бажаєте отримати справжній кіношний ефект – виставляємо 24 кадри, оскільки це стандарт сучасного кінематографа.

Налаштування параметрів фотокамери

Ну що ж переходимо до налаштувань фотографічних характеристик, які необхідні нам саме для відеозйомки. І тут варто звернутися до зйомок, про які згадував у вступі. І так у нас були дві локації: вулиця та приміщення. На вулиці нам відверто не поталанило: йшов сніг, адже зйомки відбувалися в одному карпатському селі. Тож і налаштувати камеру не булу просто часу. Відзняли швидко матеріал і в машину. А у приміщені вирішив згадати усі ази налаштування камери під відео і звісно примінив їх на практиці. Що це за ази:

  • По-перше:  контраст в налаштуваннях камери скручуємо до нуля.
  • По-друге: витримку фотоапарата ставимо 1\50 секунду

Навіщо такі премудрості. Якраз в приміщенні де було скручено контраст ми отримали достатньо темну не контрастну картинку. Та все ж декілька штрихів з кольорокорекційї і ми отримуємо цілком пристойну картинку для подальшої роботи. Те що ми відзняли на вулиці нажаль через білизну снігу нас не порадувало: переекспонована картинка з надмірним контрастом. Так далі були зміни, але щось радикально змінити уже ми не змогли. Ось вам і перша істина: краще отримати картинку недосвітлену і недоконтрастну, а ніж пересвітлену з перебором по контрасту. І ще один момент щодо зйомки в приміщенні: без контрасту лишень з виправленою експозицією картинка стала у нас кіношною – ефект який я довгий час не міг зрозуміти.

Щодо витримки теж цікава ситуація. Довго шукав пояснення чому саме 1\50 секунди. І взагалі мене дивувало яке відношення має витримка до відеозйомки, адже знаючи як працюють кінокамери якось важко уявлялося що так 24 рази в секунду спрацьовував затвор. Уявляєте яка би стояла канонада. Проте після довгих пошуків в Інтернеті нарешті натрапив на пояснення як витримка впливає на відео. Виявляється при витримці 1\50 ми отримуємо максимально плавну зміну кадрів, що відповідає кіношним стандартам. Скажімо якщо поставити витримку 1\30 ця зміна кадрів буде більш різкою. І такий прийом використовують для передачі динаміки у спортивних сценах чи кадрах з динамічним рухом. Цікаво, що буде при інших витримках. Та про це думаю поговоримо уже після творчих експериментів.

Висновки

Як бачимо фотокамери мають чималенький арсенал для творчої самореалізації у відео. І то ми розглянули лишень витримку. А їх є більше і про це також в інших публікаціях. Наразі ж пам’ятаймо, що для відеозйомки нам необхідні дещо відмінні налаштування ніж для фото. Спочатку відлаштовуємо параметри відео, а відтак параметри камери, яких насправді не так і багато. І на виході отримуємо хорошу кіношну картинку. Вдалих вам зйомок.

 

 

 

Додати відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *