Як вибрати свій перший монопод

Чесно кажучи вперше про монопод дізнався дуже давно, коли переглядав якусь книженцію по основах фотографії, видану ще в радянські часи. Там так оглядово було описано, про аксесуари фотографів для фотографування на довгій витримці. Пригадую був намальований штатив, монопод. Хоча про останній було написано так собі дуже оглядово, і навіть зі скептицизмом, мовляв як такий недоштатив може забезпечити стабільність камери. І ось у мене в руках перша дзеркальна камера якою збираюся не лише фотографувати, але й знімати відео. Якраз в той момент постало питання придбання монопода.

Уже тоді розумів що саме для відео зйомки мені власне необхідний монопод – пристрій який має бути опорою для камери і в той же час має бути компактним. Відверто мало собі уявляв, як має виглядати «обраний монопод», тому для ознайомлення з нюансами подався в Інтернет. Та нажаль там та той час було дуже мало і мало інформації, хоча моделей на ринку було вдосталь. З часом декілька моделей пройшло і через мої руки, тож далі спробую поділитися важливими моментами, на які варто звертати вагу при виборі монопода.

Анатомія моноподів

Буквально за останні роки ринок моноподів зробив справжній ривок у перед. Річ у тім що з’явився новий тим моноподів –  «для селфі» чи для «смартфонів». Проте звісно вони нас не будуть стосуватися, оскільки на кону моноподи для професійної діяльності, тобто для фото та відео зйомки. Проте і тут різновидів є дуже і дуже багато. Та все ж класичний монопод уже обрав певні чіткі обрис, тому сучасний монопод це:

  • Палка чи нога, яка конструктивно може бути найрізноманітнішою по конструкції і з найрізноманітніших матеріалів. Вона несе на собі основне навантаження і забезпечує стабільність. При її відсутності монопод уже не може називатись саме «моноподом»
  • Голова або штативна голова – місце до якого кріпиться камера. Голова забезпечує надійність кріплення камери до монопода, а також відповідає за плавність рухів. Голови також бувають найрізноманітнішими по конструкції та функціоналу.
  • Третій елемент – штатив-опора або опорна тринога. Вона може бути в наявності, а може й не бути. Проте з нею куди комфортніше працювати, аніж без неї.

Ось така анатомія сучасного монопода. Взагалі моду на моноподи диктує відомий бренди Manfrotto. Чомусь його моноподи вважаються найкращими. Для мене також це було загадкою, проте коли вдалося в руках потримати декілька моделей – все стало на свої місця: якість виконання, функціонал, багато технічних новацій, які не завжди вдало копіюють інші виробники – ось формула успіху даної продукції. Проте суттєвим недоліком для початківців залишається захмарна вартість. Та все ж розчаровуватися не варто оскільки для фото чи відеостарту напочатках можна підібрати непогану «альтернативу» за прийнятну вартість. І ось підходимо до най цікавішого запитання: на що варто звертати увагу щоб обрати вдалу модель?

На що звертати увагу при виборі моноподу.

Коли довелося купляти перший монопод для відео, я і не усвідомлював скільки дрібних деталей впливають на комфортність роботи. Лише після декількох сесій зміг сформулювати для себе чіткі вимоги до майбутнього монопода. Наступна модель була врази кращою, але також не без гріха: підвели китайські матеріали. Та все ж про усе попорядкуй: на що звертаємо увагу під час вибору моноподу:

  • Вага на яку розрахований монопод:

    Дуже важливий показник, оскільки якщо придбаний монопод не здатний стабільно втримати вашу камеру – він почне вібрувати, прогинатися і врешті зламається. Зрозуміло що при таких умовах про якусь якість картинки мова не може йти. Рекомендовано брати монопод з ваговим запасом. Тобто, якщо ваша камера має вагу 2 кг цілком прийнятним стане монопод з навантаженням в 4 кг.

  • Висота монопода у розкладеному стані.

    Надзвичайно суттєвий параметре для відеографів. Якщо для фотографів висота у півтори метра є цілком комфортною, то для відео зйомки вона може бути і неприйнятною. Високі моноподи дають змогу знімати понад натовпом даючи непогані загальні кадри подій. Тому, якщо обираєте монопод саме для відео зйомки рекомендую обирати модель від 1.70 і вищі. Звісно характеристики відносні і існує безліч способів подовжити висоту, та про кулібінство трохи згодом.

  • Висота монопода у складеному стані і кількість секцій ноги монопода.

    Ці два параметри невипадково у даній статті поєднав, адже вони впливають на комфорт транспортування монопода. Зрозуміло, що чим менший монопод, тим зручніше його транспортувати, але відповідно він матиме більше секцій у своїй конструкції (переважно 3 або 4).

  • Конструкція голови.

    Про це мабуть варто написати окрему публікацію, що і зроблю в недалекому майбутньому. Та все ж тут звертаємо увагу на знімність голови, стандартність кріплення ну і на сам функціонал: кількість осей руху камери, плавність ходу, наявність рівнів, наявність противаг (здатність голови повертатися у стартову позицію) тощо. Ринок штативних головок сьогодні надзвичайно багатогранний, тому зважуємо на вартість і ваші потреби.

  • Конструкція опори

    . Мова йде про місце контакту монопода з землею. Тут також існує багато варіантів. За свою практику довелося зустрічати гумові насадки, які забезпечують щеплення, металеві загострені штирі, відкидні лапки для стабілізації ногою ну вищезгадані опорні триноги. Про переваги і недоліки кожної з них розповім згодом у власній моноподній біографії.

  • Наявність неопренової накладки у верхній частині монопода

    . На перший погляд опція, а на практиці виявилось що це дуже суттєва деталь. Насамперед дана накладка дає змогу впевненіше утримувати монопод у несприятливих мовах. У зимову пору вам не доведеться мати справ з холодним металом, а у спекотне літо неопрен захистить від потіння рук. Невипадково більшість виробників віддають перевагу саме неорпену оскільки даний матеріал є приємним для дотику і має здатність відводити вологу від рук.

  • Розбірність чи не розбірність монопода

    . Сучасний ринок пропонує і такі і такі моноподи. Звісно розбірність дає змогу вдосконалити конструкцію і використовувати монопод для інших незйомочних цілей.

  • Типи  блокуючих замків секцій ноги. Наразі в сучасних моноподах можна зустріти два типи: стандартні штативні замки-клеми і замки закрутки. Як показала практика, перші –  є значно зручніші особливо  в оперативних умовах: дають змогу швидко розкладати і складати монопод.
  • Матеріал виготовлення ноги.

    Більшість моноподів виготовлені з алюмінію. Проте трапляються у дорожчих моделях секції з вуглепластику. Звісно останні є відчутно легші. Та знову ж це питання філософське. Як на мене для стабільності має бути присутня певна вага, тому дана характеристика вже й не настільки важлива.

 

Монопод для фото, монопод для відео

Справді існує відмінність щодо вимог для кожного із завдань. У своїй практиці для фото монопод майже не використовую. Тут усе таки надійнішим є використання штативу: і руки розвантажує, і стабільність краща. Проте, якщо б усе таки довелося обирати монопод для фотопотреб, мабуть мене б задовільнила найпростіша модель з висотою до півтори метра, з шаровою головою. І мабуть я б абсолютно не звертав уваги, як фіксуються секції, чи є неопренова насадка. Єдине на що б звернув увагу, так це на висоту у складеному варіанті. Вона має бути мінімальною, щоб незаймати багато місця.

Щодо відео зйомок ось тут якраз ставку треба робити на висоту у розкладеному варіанті (вище – краще), на наявність відео голови (з ручкою для зручного панорамування), якість опори та наявності неопренової накладки. Напевно також і замки фіксування секцій мають бути надійними і швидкими для оперативного складання і розкладання монопода.

Вкотре переконуємось – монопод не універсальний інструмент. Перед тим як його обирати, необхідно чітко розуміти для яких цілей він вам потрібен. В такому випадку можна для стартових потреб підібрати достатньо комфортну і недорогу модель.

Моя монопод-історія

Нарешті обіцяна історія моїх стосунків з моноподами. Буквально декілька моментів тому був початківцем і гостро постало питання придбання монопода. Я й досі себе вважаю учнем оскільки фото та відео справа постійно вимагає навчання, та все ж невеликий досвід є, з яким готовий поділитися.

Ранок. Дзвінок: телефонує знайомий з проханням підмінити на документальній зйомці. Він знає що на днях я став володарем цифрової дзеркальної камери тому і пропонує підміну. Але стоп зйомка з рук у таких випадках виключена. «Особливо якщо ти початківець і бажаєш отримати хорошу картинку – розпочинай зйомку зі штатива або монопода» – радили знатоки. Отож довелося заглибитися в Інтернет і придбати щось таке, що дало б змогу не запороти зйомку.

Однією із перших була модель Velbon UP-400DX. Минуло декілька років як з нею розпрощався, проте і сьогодні вважаю, що це був один з найкращих варіантів в бюджетному діапазоні 30-40 баксів. Його сильними сторонами була висота 1.70м., наявність відео голови в комплекті, 4 секції з замками типу зажим чи клема. Ще однією цікавинкою була комбінована опора, яка складалася з гумової насадки з досить жорсткої гуми, яка добре фіксувала монопод на слизьких поверхнях. Проте у її сердечнику ховався ще один сюрприз: гострий наконечник, який з’являвся при прокручуванні цієї насадки. У вуличних умовах йому не було рівних. «Майже ідеал» – подумали ви. Та насправді поряд з позитивами були й негативи: не розбірність монопода, голова рухалась лише по вертикалі, відсутність неопренової насадки, максимальне навантаження – 1,5 кілограма. Ще у літню пору з цим можна було так сяк миритися, але прийшла зима і пальці стали страждати від холодного металу, а обмеженість голови стала на пересторозі творчому розвитку. Та все ж, переконаний, що дана модель одна з кращих  своєму ціновому діапазоні. Пригадую, як я ще приглядався до різних моделей, в око потрапив ще один монопод (виробника не називаю з етичних міркувань), який здавалося був вищим і мав ще одну цікавинку – відкидну лапку в упорі для кращої фіксації монопода ногою. І що найголовніше – вартість була десь на третину нижчою. На картинці все виглядало дуже обіцяюче. Проте вирішив я подивитися на диво так би мовити в реальності. Їду в обласний центр, знаходжу дану модель в одному з магазині, і ось розчарування: як би не старався тримати ногу на лапці – монопод падав і не слухався оператора. Якість металу також бажала кращого. Якраз з цього моменту і було прийняте остаточне рішення на користь Velbon UP-400DX.

Час минав, були переосмислені вимоги з практичного боку і розпочався пошук наступника. Звісно хотілося щоб голова була більш функціональною, щоб вартість залишалась невисокою, щоб витримував більше навантаження і врешті сам монопод був зручніший. І ось на одному китайському сайті було віднайдено подібну модель. Нею став монопод Yunteng VCT 288. Це вже бла повністю розбірна модель, з неопреновою накладкою, з гідравлічною головою, яка рухалась, як по вертикалі, так і по горизонталі, ну і в ній була присутня тринога-опора. Максимальне навантаження цього монопода зросла вдвічі. Але найбільшою її слабинкою став максимальний розмір: усього півтора метра. Хоча при розбірній конструкції це в принципі не трагедія. Розчарувала тринога-опора, яка буквально за місяць деформувалася і перестали фіксуватися ніжки, що фактично звели її присутність нанівець. Насправді новий монопод був куди норовливіший від попередника. Довелося звикати до поворотних шарнірів. Проте в кінцевому результаті він оправдав затрачений на себе бюджет в 40-50 баксів. Згодом вирішились дитячі проблеми заміною опорної триноги від подібної моделі іншого виробника, тож в роботі Yunteng VCT 288 був доволі стабільним.

Проте промайнули роки і набутий досвід таки вимагав значно більшого функціоналу. Отож згодом на заміну Yunteng VCT 288 прийшов монопод Miliboo MTT 705A. ну а це вже абсолютно інша історія та можливості, про які можна прочитати тут>>.

А наразі підсумуємо усе вищевикладене. Якщо ви початківець  з обмеженим бюджетом і відсутністю обізнаності в тонкощах моноподів, дана публікація стане вам у нагоді. Насамперед формулюємо для себе під які завдання вам потрібен монопод, ознайомлюємось з тим на що варто звертати увагу при виборі монопода і приступаємо до пошуків. Придбати зручний і недорогий монопод для стартових потреб цілком реально.

Ярослав Баран

 

 

 

 

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *