Звукозапис під час відеозйомок (частина друга)

Дану частину про звукозапис під час відео зйомки планував ще в процесі підготовки першої частини. Тут мав би поділитися більш практичними аспектами звукозапису. Та про них у більшості саме розповів у вищезгаданій частині. А продовження таки має бути, тому в даному випадку вирішив більш детальніше зупинитися на практичних схемах реалізації звукозапису, а також розповісти як я комплектував свій набір звукового обладнання.

Звукозапис під час відео зйомок – технічне завдання.

І відштовхувався я під час формулювання ТЗ з досвіду роботи на студії звукозапису: мені необхідний комплект, який би записував звук з максимальним рівнем, без спотворень і з мінімальним захопленням шумів. Ну такі характеристики бажає кожен під час звукозапису. Але як цього досягти. Все просто: нам необхідний достатньо якісний перетворювач і якісний чутливий вузько направлений мікрофон. Також у цьому моменті не забуваємо враховувати те де і що будемо знімати. Для себе я зрозумів що синхронний запис звуку це вимога до репортажної виїзної роботи. Сюди ж потрапляє зйомка корпоративів, весіль тощо. Отож схема звукозапису має бути портативною, мобільною і максимально якісною у таких умовах.

Дещо про мікрофони

Раз ми уже згадали про мікрофони, ось тут хотілося б поговорити про їх направленість і на що ця характеристика впливає. В принципі усе залежить від завдань. Якщо вам необхідно зафіксувати загальну шумову картинку на вулиці – тут в нагоді стане мікрофон з широким спрямуванням. Та все ж у практиці відеографів такий запис становить невеликий відсоток від загальної кількості звукових треків, тому ми частіше будемо зустрічатися з іншим завданням: записати головного героя максимально деталізовано з мінімальною кількістю сторонніх призвуків та шумів. Ось тут в нагоді можуть стати декілька схем, які на сьогодні розповсюджені у відео індустрії. Перша схема передбачає використання вузько направлених надкамерних мікрофонів, а друга – петличні мікрофони для спікера. І в тому і в іншому випадку отримаєте достатньо позитивний результат.

Для своєї практики вирішив надати перевагу таки петличним мікрофоном оскільки часто доводиться записувати спікерів у кадрі – така схема забезпечує стабільний рівень звукового потоку. Цьому сприяє постійна відстань між прикріпленим мікрофоном і джерелом звуку. Які б рухи не робив спікер –відстань та ж. Відповідно маємо хорошу можливість працювати над деталізацією звуку, змінюючи цю відстань перед початком запису. А також тут є й певна візуальна перевага – відсутність у кадрі громіздкого звукового обладнання.

Щодо вибору петличних мікрофонів тут також варто зважати на технічні характеристики останніх. Вони бувають конденсаторні (більш рекомендовані) і електретні та динамічні. Свого часу придбав серію електретних, оскільки сподобалося їх якісне виконання в металевому корпусі, проте по динамічних показниках вони для відео виявилися проблемними.

Конденсаторні мають більш стабільну динамічну картинку. Якщо по простому звук вони записують дещо рівніше аніж їх конкуренти. Проте за це треба платити допоміжним живленням. Так-так конденсаторні мікрофони без додаткового живлення не працюють. Та все ж у сучасних технічних умовах це вирішується дуже легко: в одних випадках мікрофон уже продається з модулем фантомного живлення, в інших випадках – живлення подає сам рекордер.

На що записувати

Рекордер ZOOM H1

Ось так плавно ми перемістилися до того на що записувати звук. Звісно в ідеалі нам би хотілося його отримувати одразу на звукову доріжку нашого відеоматеріалу, щоб уникнути зайвої процедури синхронізації. Проте якщо відмовитися від такої схеми, можна суттєво покращити у кінцевому випадку загальну звукову картину. Одразу скажу після кількох тестів вирішив взагалі відмовитися від запису звуку з допомогою камери. Все що туди не приєднував (зовнішній мікрофон, рекордер тощо) по якості таки уступало безпосередньому запису на рекордер. Отож звук пишу виключно з допомогою зовнішнього звукозаписувального пристрою. Для тих хто ще не дуже обізнаний з такою технікою, нагадаю що однозначно ми також записуємо звук і самою камерою, який згодом будемо використовувати виключно для синхронізації.

Рекордер TASCAM DR-05

Насправді вибір рекордерів на сучасному ринку є достатньо широкий. Навіть в рамках одного бренду можуть існувати цілі серії моделей. Та знову ж зважаємо на бюджет і мінімальні потреби. Для відео нам необхідно мати можливість якісно записувати два канали звуку (стерео). Відтак мінімальні потреби до такого пристрою: запис з мінімальною дискретністю звуку 44.100, 2 канали і достатньо компактний корпус. Про це вже писав у попередній публікації. Наразі персонально використовую Tascam DR-05, хоча пробував пристрої і інших виробників, які не уступають по якості. Це скажімо той же Zoom. Постараюся згодом зробити детальний огляд таких приладів. Наразі я отримав достатньо якісний записувальний прилад, з можливістю фантомного живлення і достатньо якісним лімітером, який вирішує проблему, яку ми маємо під час запису звуку безпосередньо на камеру.

Переваги та недоліки схеми «Петличний мікрофон + рекордер»

Як я раніше до цього не додумався, але така схема додає вашій роботі певної мобільності. Про що мова? Така зв’язка може вам замінити петличний радіо мікрофон. Уже апробовував таку схему у деяких зйомках. Скажімо я спікер, я приєднаю закріплений петличний мікрофон до рекордера, а той ховаю десь собі у кишеню чи прикріплюю як радіопередавач на корпусі. Усе я не прив’язаний до камери. Хоча така схема дає умовну свободу. Все одно нам необхідно бути у звуковому полі мікрофона камери, для того щоб мати певний матеріал для синхронізації. І це одна з переваг вищезгаданої схеми.

Також варто згадати той факт, що безпосередній запис на рекордер буде у рази якісніший, оскільки в останньому крути не крути але перетворювачі кращі (ЦАП\АЦП), а також вам доступний лімітер з продуманим алгоритмом, що дасть змогу не ламати собі голову під час запису як уникнути перевантаження та піків.

Звісно тут є й недоліки. Першим з них є потреба у додатковій процедурі синхронізації аудіо та відео. Якщо запис тривалий і складний, тут доведеться затратити багато часу на ручну підстановку. Другим недоліком є складність налаштувань перед зйомкою: вам доведеться налаштовувати не тільки камеру, але й рекордер. А це негативно впливає на оперативність. Тобто для репортажної оперативної зйомки така схема є дещо незручною.

Переваги та недоліки схеми «Надкамерний мікрофон + камера»

Перевагою такої схеми звісно є вищий рівень мобільності, оскільки для звукозапису доведеться використовувати менше обладнання. Також така схема є зручною оскільки не вимагає у постпродакшині процедури синхронізації. До недоліків варто віднести підсилені технічні вимоги щодо якості мікрофону (дешевий мікрофон – незадовільна якість) і зрештою навіть з хорошим мікрофоном якість звукозапису не завжди буде задовільною через недосконалу систему лімітування у камерах і зрештою через відповідну якість перетворювачів.

Переваги і недоліки схеми «Мікрофон рекордера + камера»

Хтось з операторів відносить цей спосіб до професійного збочення, проте він може стати у нагоді при відсутності надкамерного мікрофона і відсутності бажання бавитися з синхронізацією. Так така схема теж дієва. Просто необхідно спеціальним кабелем з’єднати вихід рекордера і аудіо вхід камери. Хоча як на мене, мати рекордер то краще користуватися його можливостями повністю. Все одно якість буде вищою.

Чи варто купляти дорогий рекордер для відео зйомки.

Як на мене – ні. Дорогий рекордер оправданий лишень у випадках, коли вам доведеться знімати публічні сцени де у кадрі відбувається бесіда 2 і більше осіб, і вам необхідно отримати окремий трек голосу кожного з виступаючих. Справді дорогі рекордери дають змогу робити багатоканальний запис. У них є значно ширші можливості з комутацією. Тобто їх можна з допомогою XLR-роз’ємів комутувати до мікшерних пультів тощо. Та все ж варто зважати, що вони громіздкіші і складніші у налаштуванні. Тай призначення їх відмінне: вони радше підійдуть для музичних колективів щоб записувати якісні демо-фонограми на репетиційних студіях. Також вони стануть у нагоді під час запису виїзних сесій якихось телепрограм. А у роботі весільних відеографів чи репортажній роботі вони стануть лишень ускладненням.

До речі я свідомо не перерахував рекламну зйомку. Як на мене писати рекламу на рекордери – нікому і в голову не прийде, оскільки для таких постановочних робіт використовуються професійні звукові треки записані на професійних студіях звукозапису.

Післямова

Варіантів як записувати звук під час відео зйомки є багато. Одні кращі за якістю, інші володіють перевагами в інших ситуаціях. Тому яку схему обрати – визначати вам в залежності від поставлених завдань. Для себе персонально я визначився зі схемою, і не шкодую, оскільки це компроміс між ціною і якістю, а також результат багатьох проб і пошуків. Ще зазначу наступний момент, що дані схеми і варіанти цілком можливо уже через років 5 можуть стати неактуальними оскільки техніка розвивається шаленим темпом. Ще недавно ніхто не знав про рекордери і ось уже ціла індустрія аксесуарів працює на їх вдосконалення. Можливо незабаром рекордери чи чіпи тих компаній будуть вмонтовані безпосередньо у камери, або скажімо стане модно тягати за собою звукооператора. Насправді передбачити розвиток подій складно. Проте на завершення зазначу, що сучасні можливості звукозапису під час відео зйомок є врази кращими аніж мить тому. Отож залишається нам сподіватися на подальший розвиток і поняття «студія в кишені» стане терміном без якого не обійдеться жоден відеограф.

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *